scorecardresearch.com Felsefeye İhtiyaç Var Mı? ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Felsefeye İhtiyaç Var Mı?

Felsefeye İhtiyaç Var Mı?

Yazar : Werner Schneiders

Sayfa Sayısı : 335

Yayınevi : İKARUS YAYINLARI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, bir cep felsefesi ya da fast-food felsefe değildir. Bütün hakikati tek cümlede özetlemek, gerçekleşmeyecek bir hayaldir.
Hepimiz iyi ve mutlu yaşamak isteriz. […] İyi yaşamak demek, öncelikle ve en çok: Belli bir ölçüde parasal ya da düşünsel varlıklı olmak demektir; ama şu da demektir: Bu hayatı namus ve saygınlık yoksulu olarak yaşamamak. […] “Mutluluk nedir?” gibi basit bir soru, bizi hakiki mutluluk nedirin zor sorusuna götürür. Çünkü hakikaten mutlu olan kim ki? […] İş, kazanç, araştırma! Hepsi kendi başına amaç olabilir. Sonunda unuttuk, aslında ne istediğimizi. Kendi hayatımızın kendi yüzümüzden oluşan düzensizliğinin ya da hedefsizliğinin kurbanı olduk. Bildiğimizi sandığımız nesnelerin düzeni bile alt üst oluyor. […] Belki de ölüm açısından hiçbir şey gerçekten önemli değildir. […] Felsefe yapmak eylemdir, oysa felsefe, meselâ “bilimsel” bir disiplin olarak, felsefi soruların ve cevapların belli nesnelleştirilişini sunar. Aslında önemli, yine de özensiz dil kullanımında üstünde durulmayan bir farktır bu. […] Ama herkesin kabul ettiği bir felsefe tanımı yoksa ne yapmalı?

“Böyle bir mini felsefe, inancın ya da bilginin bolluk ülkesinde yaşayan kimseler için bir hiçtir. Bu felsefe, yanlış yönlendirilmişler ve uyandırılmışlar için, özgürce soru sormak ve akla yatkın tahminler için bir düşünme ve yön bulma desteğidir. Yani, bir çeşit felsefi geçici hizmettir.”
Werner Schneiders

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963