scorecardresearch.com Felsefe Notları ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Felsefe Notları

Felsefe Notları

Yazar : Eren Omay

Sayfa Sayısı : 333

Yayınevi : TAKSİM&TAKSİM

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

''Felsefe ile tanışıp samimi oluınca onun tanımını araştırdım. ''Felsefe nedir? '' sorusuna yanıt aradım. Bu soruya verilen en iyi yanıt şudur: Felsefe evrende bir yolculuktur. Filozof bu yolculukta gördüğünü, gördüğü şekilde anlatır. Felsefe öğrenmek ise bu yolculuğa katılmak, filozofların kılavuzluğunda düşünce evreninde geziye çıkmaktır. İnsanoğlunun yaklaşık 3000 yıl süren düşünce serüvenini yeniden yaşamaktır. Bu serüven, yaşamaya değer mi? Hemen söylemek gerekir ki, felsefe pratik bir yarar sağlamaz. Örneğin baş ağrısına çare olmaz. Duvara çivi çakmayı öğretmez. Felsefe servet elde etmenin yöntemleri ile ilgilenmez. Fakat felsefe evreni yansıtır. Onun üzerinde nasıl düşünüleceğini öğretir. Soru sorma bilincini oluşturur. Felsefenin sağladığı bu olanaklar da insanın temel amacı olan mutluluğa ulaşmasının anaktarıdır. Bu nedenle felsefe öğrenmek zaman kaybı değil, paha biçilmez bir servettir.''

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963