scorecardresearch.com CİNSELLİKTEN DİNSELLİĞE EROTİZM ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
CİNSELLİKTEN DİNSELLİĞE EROTİZM

CİNSELLİKTEN DİNSELLİĞE EROTİZM

Yazar : GEORGES BATAILLE

Sayfa Sayısı : 189

Yayınevi : KELEBEK YAYINLARI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Georges Bataille lanetlenmiş yazarlar listesindeki yazarların en önde gelenlerinden biri. "Gözün Öyküsü" , "Madamme Edwarda" , "Gökyüzünün Mavisi" , "Edebiyat ve Kötülük"... gibi yapıtlarıyla tıpkı Marquis de Sade gibi okurunu tedirgin eden bir yazar. Avrupa ve dünyadaki büyük ününe karşın ülkemizde pek tanınmayan bir edebiyatçı, bir düşünür, bir felsefeci. Ve yazarın en çok ses getiren yapıtı: "Erotizm". Bataille bu yapıtında erotizmi tüm boyutlarıyla ele almakta, cinsellikten dinselliğe, doğumdan ölüme kadar her açıdan tartışmaya açmakta, aşksal tutkuyu eni boyu anlatmaya çalışmakta, bir anlamda erotizmin şifrelerini çözmektedir. İnsanoğlu yalnızca bedenlerin birleşmesinde mi şehvet duyar? Erotizm mutluluk mu getirmektedir, yoksa tam tersi olan acı mı daha ağır basar zaman içinde. Ölümle şehvet arasındaki, erotizmle öldürmek arasındaki ilişkinin boyutu nedir? Tanrıya kurban verme törenlerinde erotizm nerede başlar, nerede biter?... Bataille bütün bu sorulara yanıt ararken insanı tüm tutkularıyla ele almakta, erotizmin verdiği mutluluğu, acıyı, tutkunun boyutlarını irdelerken tarih görüngesinden erotizmin felsefesini yapmaktadır. Bunu yaparken de erotizmi içerdiği yasaklardan ve hiçe saymalardan yola çıkarak üremeyle, ölümle, dinle , katletmelerle, kurban vermelerle, savaşlarla... İlişkilerini irdelemekte, bizi hıristiyanlığın ilk çağlarına kadar götürmektedir. Bataille bu yapıtıyla yerleşik yargıların çok ötesinde bir ufuk açmakta, hiç düşünmediği bir dünyanın kapılarını aralamaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • '101 Gündelik Felsefe Deneyimi'

  Yazar : Roger-Pol Droit

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  101 Gündelik Felsefe Deneyimi - Roger-Pol Droit Her şey çok mu hızlı olup bitiyor? Bu baş döndüren hız içinde hep...
  Devamı...
 • 'Aristoteles – Nikhomakhos’a Etik'

  Yazar : Ethika Nikomakheia

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Aristoteles – Nikhomakhos’a Etik - Ethika Nikomakheia Nikhomakhos’a Etik, Aristoteles’in temel ahlak kitabıdır. Bu...
  Devamı...
 • 'Aristoteles– Ruh Üzerine'

  Yazar : Peri Psukhês

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Aristoteles– Ruh Üzerine - Peri Psukhês Ruh Üzerine (Peri Psukhés, de Anima) Aristoteles’in en önemli eserlerinden...
  Devamı...
 • 'Aforizmalar'

  Yazar : Johann Wolfgang von Goethe

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Aforizmalar - Johann Wolfgang von Goethe Şaşırtıcı deneyimlerle dolu, uzun ve zorlu hayatında, Johann Wolfgang von...
  Devamı...
 • 'Kadim Felsefe'

  Yazar : ALDOUS HUXLEY

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Kadim Felsefe - ALDOUS HUXLEY Cesur Yeni Dünya’nın yazarı Aldous Huxley, Kadim Felsefe’de okurlarını Doğu ve Batı’nın...
  Devamı...
 • 'Hakkıyla'

  Yazar : Jean-François Lyotard & Jean-Loup Thébaud

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Hakkıyla - Jean-François Lyotard & Jean-Loup Thébaud “Denize bırakılan şişeler gibi kitaplar yazdım ve sen de onları...
  Devamı...
 • 'Aklın İflası'

  Yazar : Mirza Fetali

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Aklın İflası - Mirza Fetali Cesur bir yazar Mirza Fetali Ahundov. Modern Azerbaycan edebiyatının kurucusu elinizdeki...
  Devamı...
 • 'Metafizik Üzerine Düşünceler'

  Yazar : Renatus Descartes

  Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru


  Metafizik Üzerine Düşünceler - Renatus Descartes Descartesın Tanrının varlığını ve insan ruhu ile bedeninin birbirinden...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963