scorecardresearch.com Bar Filozofu - (En İyi Biralar ve En İlginç Felsefi Bilmeceler) ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bar Filozofu - (En İyi Biralar ve En İlginç Felsefi Bilmeceler)

Bar Filozofu - (En İyi Biralar ve En İlginç Felsefi Bilmeceler)

Yazar : Matt Lawrence

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : OMEGA YAYINLARI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Tanrı kendi başına kaldıramayacağı kadar
büyük bir bira fıçısı yaratabilir mi?”
“Evrenin sonunda bir meyhane var mı?”
“Bir bilgisayar, bira hakkında fikir sahibi olabilir mi?”
Böyle aykırı soruların yanıtını öğrenmeye hazır olun!

Bar filozofu, biranın ve felsefenin dünyalarını birleştirerek sizi en ünlü ve şaşırtıcı felsefi bilmeceleri çözmeye çağırıyor! Bar filozofları bu kitap sayesinde hem dünyanın en kaliteli biralarını tanıma hem de ilkçağdan günümüze dek felsefecilerin aklını en çok kurcalayan konular üstünde düşünme fırsatını yakalayacaklar.
Kitabı okurken Lukretius’un Mızrağı, Zenon’un İkilemi, Platon’un Biçimleri gibi en eski felsefi düşünceler ile Zamanda Yolculuk ve Işınlanma Sorunsalı gibi en yeni tartışmalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bar filozofu hem eğlenmek hem felsefe yapmak isteyenler için birebir…Büyük felsefi paradoksların veya filozofların bütün felsefi anlayışlarını sığdırdıkları, tarihe geçmiş sözlerini düşünün. Şimdi onların uygun gelen yerlerine ‘bira’ ekleyin. Örneğin, filozofların “düşünüyorum, öyleyse bira”, “değişmeyen tek şey biranın etkisidir” dediğini veya büyük eserlerinin adının “Varlık ve Bira”, “Bira Dedi Zerdüşt” olduğunu düşünün. Bu öğretilerin ispatları yine aynı metodla fakat bira üzerinden verilseydi, hattâ yer yer biraya dair önemli bilgiler de içerseydi, dünyanın harcıalem içkisi bira, filozofların kutsal içkisi olurdu muhakkak! Matt Lawrence, Bar Filozofu isimli sıradışı ve eğlenceli felsefe kitabında büyük filozofların felsefi anlayışlarını bira üzerinden anlatırken, aynı zamanda da felsefeye ve biraya dair önemli bilgiler paylaşıyor bizimle. Birbirinden önemli 48 felsefî sorunsalı ele alıyor Lawrence Bar Filozofu kitabında. Descartes’tan Zenon’a, Mill’den Laplace’a kadar birçok isme ve öğretiye yer veriyor. Örneğin Zenon’un İkilemi, bölümünde, sınırlı zamanda sonsuz sayıda noktadan geçmenin imkânsızlığı sorunsalını, bira bardağını masadan dudrağa kadar getirmek şeklinde izah ediyor Lawrence. Bölüm bittikten sonra hem konu edilen filozof ve anlayışına dair, hem de biraya dair bilgiler ve okuma önerilerinde bulunuyor. Böyle Bar Filozofu’na can kurban.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963