scorecardresearch.com Otranto Şatosu ve Tüm Fantastik Kitapları Radikal Kitap'ta!
Otranto Şatosu

Otranto Şatosu

Yazar : Horace Walpole

Sayfa Sayısı : 136

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : Fantastik

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Gotik” terimini edebiyat alanında ilk kullanan kişi olarak bilinen Walpole, 1764’te kendi özel basımevinde hazırladığı Otranto Şatosu’nun toplumda nasıl karşılanacağını kestiremediği için, kitabı XVI. yüzyıldan kalma İtalyanca eski bir elyazmasının çevirisi olarak sundu. İlk baskının kapağında “Otranto Aziz Nicholas Kilisesi Kilise Heyeti Üyesi Onuphrio’nun yazdığı İtalyanca aslından William Marshal tarafından çevrilmiştir” ibaresi vardı. İkinci baskıdaysa ne çevirmen adı vardı, ne de yazar.
Şöyle der Walpole bir mektubunda: “Uyandığımda o düşten anımsadığım tek şey, kendimi bir Ortaçağ şatosunda görmemdi (benim gibi kafası Gotik hikâyelerle dolu biri için bu mekân çok doğal sayılır); hayli yüksek bir merdivenin en tepesinde, tırabzanın üzerinde son derece büyük bir zırhlı el gördüm. O akşam oturdum ve ne söyleyeceğimi, ne anlatacağımı bilmeden yazmaya koyuldum. Yazdıkça hikâye gelişti, benim de hoşuma gitmeye başladı (üstelik politikadan başka bir şey düşünebildiğim için de çok seviniyordum); kısacası kendimi öylesine kaptırdım ki, kitabı iki aydan kısa sürede bitirdim.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Sonsuz Karanlık - Merrick'

  Yazar : Anne Rice

  Tür : Fantastik


  Sonsuz Karanlık - Merrick - Anne Rice Artık farklı bir bedendeyim. Ve bu beden Lestat’ın güçlü vampir kanıyla dönüştürüldü. En...
  Devamı...
 • 'Unika - Son Kapı'

  Yazar : E. J. Allibis

  Tür : Fantastik


  Unika - Son Kapı - E. J. Allibis Anahtar gelecekte. Bir hayali taşıyan gelecekte… İki farklı Dünya’yı birbirine...
  Devamı...
 • 'Anathem'

  Yazar : Neal Stephenson

  Tür : Fantastik


  Anathem - Neal Stephenson Arbre gezegeninde, dışarının tahrip edici etkilerinden etrafına çevrilmiş yüksek duvarlarla...
  Devamı...
 • 'Hayalevinin Son Kapısı'

  Yazar : Robert Liparulo

  Tür : Fantastik


  Hayalevinin Son Kapısı - Robert Liparulo Onların görevi kaderi baştan yazmaktı…   Gizemli evlerinde hiç tahmin...
  Devamı...
 • 'Kurt Prenses'

  Yazar : Cathryn Constable

  Tür : Fantastik


  Kurt Prenses - Cathryn Constable KAYIP ELMASLAR, BEYAZ KURTLAR VE SIRLARLA DOLU BİR SARAY Köklerinden...
  Devamı...
 • 'Labirent - Ölümcül Kaçış'

  Yazar : James Dashner

  Tür : Fantastik


  Labirent - Ölümcül Kaçış - James Dashner Hatırla. Hayatta kal. Koş. Thomas bir asansörde uyandığında...
  Devamı...
 • 'Düş Yolcusu'

  Yazar : Fatîma Zehra Merinos

  Tür : Fantastik


  Düş Yolcusu - Emin Ersöz Gazi, bir sabah yoğun bir sisin içinde yolunu kaybeder ve kendini yabancı bir ülkede...
  Devamı...
 • 'Terkedilmiş Köy'

  Yazar : EMİN ERSÖZ

  Tür : Fantastik


  Terkedilmiş Köy - Emin Ersöz Okul çıkışında kendilerini terk edilmiş bir köyde bulan Şafak ve Fatma, burada gizemli...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963