scorecardresearch.com Küçük Vahşi ve Tüm Fantastik Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küçük Vahşi

Küçük Vahşi

Yazar : ALEXANDRE JARDIN

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Fantastik

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gustav Eiffel 38 yaşında, Paris’te yaşayan, Finlandiyalı güzel bir kadınla evli, büyük bir işyeri sahibidir. Günün birinde, aniden, yetişkin biri olduğunu, bir zamanki küçük Gustave’dan kendisinde artık eser kalmadığını hissederek dehşete düşer. Dahası, yetişkinlerin monoton, ölgün, yalancı dünyasında yaşadığı kafasına dank eder. Küçükken kendisine Küçük Vahşi dediklerini hatırlayıp hayatın ve neşenin damarlarında aktığı, her zaman sürprizler peşinde koşan, delişmen, dikkatsiz, hayalperest çocuğun, yani Küçük Vahşi’nin bir zamanlar sürdüğü hayata dönmeye karar verir.Hiç farkında olmadan, ne zaman ve ne şekilde olduğunu da bilmediğimiz bir anda bırakıverir bizi çocukluğumuz. Birden erişkin insanlara döneriz. Yaptığımız her şeyin “mecburiyet” ile tanımlandığı bir yaşam şeklidir yetişkinlik. İnsanları “sevmediğim bir insan değil” diye tanımlarız, aslında seviyor da değilisdir ya… Sonra birdenbire bir şey olur ve geçip giden zamanların hiçbirinin hayal ettiğimiz gibi olmadığını fark ederiz. Geriye dönüş ise, artık imkansızdır. Küçük Vahşi bunu anlatıyor işte… Alexandre Eiffel 38 yaşındayken önce saçındaki birkaç beyaz tel ile sarsılır. Aynı gün sokakta yürürken yıllar önce ölen babasının sesini duyar; “Küçük Vahşi sen bir çılgınsın”. Oysa ses babasına değil, babasının ona armağan ettiği papağana aittir. Yıllar önce evden kaçan (en azından annesinden öyle duyduğu), eski dostu Lilly satılığa çıkarıldığı kafesinde Küçük Vahşi’yi görür görmez ona eski adıyla seslenmiştir. Her şey bu hitapla başlar ve birtakım tesadüfler Küçük Vahşi’nin yeniden ortaya çıkması için birbiri ardına gerçekleşir. Alexandre Eiffel, bütün kurulu düzenini elinin tersiyle iter ve Küçük Vahşi’yken verdiği sözü tutmak için hareket eder. Gelecek zaman kaygısının olmadığı, şimdiki zamanda yaşanan, samimi, dürüst, içinden geldiği gibi bir hayat, “mecburiyet”lerin olmadığı… İçimizdeki çocuğa değil, çocukluğa övgü metni Küçük Vahşi! Çağdaş bir Peter Pan öyküsü… Üstelik kahramanımız karısına olan tüm sadakatine rağmen sırılsıklam âşık!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963