scorecardresearch.com Kıyamet Gösterisi ve Tüm Fantastik Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kıyamet Gösterisi

Kıyamet Gösterisi

Yazar : Neil Gaiman, Terry Pratchett

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Fantastik

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

New York Times’ın çoksatan yazarlarından Terry Pratchett ile Neil Gaiman bir araya gelince, kıyamet nasıl kopuyormuş görün.

1655 yılında yazılmış ve şimdiye kadarki en doğru kehanet kitabı olan Cadı Agnes Çatlak’ın Dakîk ve Kat’î Kehanetleri’ne göre, cumartesi günü dünyanın sonu. Önümüzdeki Cumartesi. Akşam yemeğinden hemen önce.

İyilik ve Kötülük orduları toplanıyorlar. Her şey Büyük Plan’a uygun ilerliyor gibi. Yalnız ufak bir pürüz var. Birazcık müşkülpesent bir melek ile sefahat düşkünü bir iblis yaklaşan bu coşku dolu anın gelişini hiç de iple çekmiyorlar. Ha unutmadan, birileri Deccal’ı yanlış yere göndermişe benziyor.

“Kıyamet daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.”
Clive Barker

“Thomas Pynchon, Tom Robbins ve Don DeLillo işbirliği yapsaydı, ancak bu kadar olurdu... İnanılmaz.”
Washington Post

“Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin soyundan geliyor...”
New York Times

“Monty Python Uçan Sirk’in kaleme aldığı Vahiy Kitabı gibi adeta.”
Phoenix New TimesBakmayın kitabın türüne roman dendiğine. Yüzyıllardır böyle tanımlanıyor diye, roman diyoruz. Yoksa hiç çekinmeden “şölen” veya “karnaval” demek gerek bu kitap için. Nedeni ortada; bir tarafta Neil Gaiman diğer tarafta Terry Pratchett var. Bize yepyeni bir kıyamet senarsoyu çiziyorlar. Mahşerin dört atlısının gerçek ‘hell angel’ montlu motorcular olduğu, düşmüş meleklerle düşmemişlerin neredeyse ‘kanka’ olduğu, cadı avcılarının cadılarla savaşmak yerine seviştiği, Deccal’ın 11 yaşında bir çocuk olduğu bir kıyamet metni bu! Uzun lafın kısası bilhassa “Katolik” öğretideki bütün bilinenlerle alay eden bambaşka bir roman. Cadı Agnes Çatlak’ın kusursuz kehanetlerine göre bu cumartesi (evet gerçekten bu cumartesi) kıyamet kopacak. Çünkü bütün alametler gerçekleşmiştir. Tek bir farkla. Deccal, gönderilmesi gereken yere değil, iyilikle dolu bir İngiliz köyüne gelmiştir. Âdem adındaki ufaklığın dünyayı yerinden oynatacak gücünden haberi bile yoktur ne yazık ki! Hal böyle olunca, Şeytan ve şürekasına göre “büyük plan”, meleklere göre “esrarengiz plan” tam olarak gerçekleşemeyecektir! Merak etmeyin, sonunu söylemiyorum. Çünkü Gaiman ve Pratchett gibi iki “cin fikir”linin “kıyamet” şöleninde, korkunç kıyamete giden yol asıl büyük hazzı yaşatacak size. Ayrıca Niran Elçi’nin titiz çevirisini de hakkını teslim etmek gerek.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963