scorecardresearch.com Üç İsa ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Üç İsa

Üç İsa

Yazar : AYTUNÇ ALTINDAL

Sayfa Sayısı : 131

Yayınevi : ANAHTAR YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

"Eleştirel İlahiyat açısından değerlendirildiğinde Hıristiyanlık -başta da Katoliklik- tanımsal olarak bir ´din´ değil bir ´kült´dür. Üç İsa´da işte bu yapısal farklılık çıkış noktası olarak benimsenmiştir.
Musevilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet´i karşılaştırmalı İlahiyat açısından incelersek, sadece Hıristiyanlık´ta varolan bir olgu bu sistematiğin diğer ikisinden özde ayrıldığını kanıtlar. Bu temel ayrılık noktası şudur: Hıristiyanlık´ta birey, Tanrı karşısında kendi yetkisini kullanarak ´karar vermek´ zorunda bırakılmıştır. Çünkü bu sistematikte, İsa´nın Tanrı mı yoksa insan mı, yoksa aynı anda her kisi mi ya da Tanrı´nın Oğlu mu değil mi sorusuna muhatap olan birey´dir. Neye inanacağına ´karar vermesi´ gereken odur. Diğer bir deyişle, birey İsa´nın Tanrı olduğuna ´inanmak´ isterse İsa´yı Tanrı yapar ve böylece aldığı ´karar´ gereğince kabul eder. İstemezse de durum değişmez. bu kez İsa´nın İnsan olduğuna ´karar´ verir. Karar´ın niteliği değişse de, ´karar´ı alan değişmez. Çünkü İsa´yı Tanrı ya da O´nun Oğlu ya da İnsan yapıp yapmamak birey´in alacağı ´karar´la gerçekleşir -ve tabiidir ki- sadece neye inanmak ihtiyacının duyuyorsa ona inanmaya karar vermiş olan birey için gerçeklik taşır bu ´karar´, o kadar. Hıristiyanlık´ta iman etmeye ´karar´ vermek de, ´iman´dan ´kuşku´ (şüphe) duymak da ´insan´a ait bir haktır." "Bu kitap ilk kez 1992´de İngiltere´de ingilizce olarak yayımlandı ve tüm Hıristiyan-Musevi dünyasında büyük bir yankı uyandırıp tartışmalara yol açtı."
(Arka Kapak)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963