scorecardresearch.com Minareden Kandil'e PKK (Tarihi-Eylemleri-Stratejisi) - (Kürt Sorunu ve Etnik Örgütlenmeler 3) ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Minareden Kandil'e PKK (Tarihi-Eylemleri-Stratejisi) - (Kürt Sorunu ve Etnik Örgütlenmeler 3)

Minareden Kandil'e PKK (Tarihi-Eylemleri-Stratejisi) - (Kürt Sorunu ve Etnik Örgütlenmeler 3)

Yazar : Raşit Kısacık

Sayfa Sayısı : 424

Yayınevi : OZAN YAYINCILIK

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiyede etnik örgütlenme faaliyetleri her ne kadar 60lı yıllarda hız kazandıysa da ilk hareketlenmeler çok partili yaşama geçildikten hemen sonra başladı ve 1954 yılından sonra Doğu bölgelerinde büyük çoğunluğu Kürtçe çok sayıda örgüt kuruldu.
Marksist Leninist ideolojili bazı gruplar 1958 yılında Kürt İstiklal Partisini kurdular ancak bölücülük iddiasıyla 1959 yılında tutuklandılar. 44 sanık arasında Şevket Turan Dr. Naci Kutlay Dr. Koco Elbistan Yavuz Çamlıbel Dr. Sait Kızıltoprak Musa Anter Ziya Şerifhanoğlu gibi isimler de vardı.
12 Mart Darbesi sonrasındaki tutuklamalara ve engellemelere rağmen bölgede Rizgari Komal Devrimci Demokratik Kültür Derneği Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi Tekoşin Özgürlük Yolu Denge Kawa Şirvacılar gibi çok sayıda örgüt kuruldu ancak fazla zaman geçmeden bunlar da aynı akıbete uğradı ve tutuklanarak cezaevlerine gönderildiler.
1974 yılında Ankarada Abdullah Öcalanın başkanlığında kurulan Demokratik Yurtsever Yüksek Öğretim Birliği bir süre sonra Apocular ismiyle küçük çapta silahlı eylemlere başladı. Örgüt daha sonra Kürdistan İşçi Partisi Partiye Karkeren Kürdistan adını aldı.
Peki bu örgüt nasıl kuruldu Türkiyenin gündemini işgal etti ve bugünlere geldi
Bu kitapta PKKnın kuruluşunu ve eylemlerini ayrıntılarıyla okuyacak duruşma tutanaklarını mahkeme belgelerini sanık tanık ifadelerini ve örgütten kaçanların itiraflarını bulacaksınız.
Raşit Kısacık örgütün kuruluş ve eylemlilik sürecinin çok yakın bir tanığı olarak Türkiyenin ana gündemini meşgul eden bu örgütün bilinmeyenlerini belgeleriyle birlikte aktarıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963