scorecardresearch.com Kürt Vatandaş ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kürt Vatandaş

Kürt Vatandaş

Yazar : Hamza Aktan

Sayfa Sayısı : 196

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kürt vatandaşlarımız… Türkiye’de Kürt “realitesi” yarı-resmî
veya yarım ağız tanındığından beri, bu sözü sıkça duyuyoruz.
Kürt kimliğini Türkiye vatandaşlığı bağlamında anlamlandıran
bir ifade bu. Peki, Türkiye’nin Kürt vatandaşı olmanın anlamı ne,
gerçekten? İkinci sınıf bir vatandaşlık mı bu? Türkiye’de Kürt
olmak nasıl bir vatandaşlık deneyimidir?
Hamza Aktan bu yalın sorunun cevabını ararken, “Kürt
realitesinin” toplumsal yüzlerine bakıyor. Büyük resmi oluşturan
somut yaşam dünyalarına mercek tutuyor.
• Kürtlerin anadillerini konuşma ve konuşamama deneyimleri…
• Kürt kentlerinde Kürtlerin sosyal, kültürel sınıfsal farklılaşma
süreçleri…
• Türk kentlerinde Kürt olmak – ve kimliğini saklayan “Ev
Kürtleri”…
• Siyaset kariyerinde Kürtler…
• Popüler kültürün, kültür endüstrisinin klişeleri ve Kürt kültür
üretimi…
• Medyada Kürt olmanın çileleri…
• Belki en büyük meydan okuma: Kürt olarak askerlik yapmak…
• Yurtdışında Kürt olmanın özgürlük ve darlıkları…
• Genç Kürtlerin rahatsızlıkları…
• Kürt öğrenci ve öğretmenlerin okul stratejileri…
• Tartışma, paylaşım ve hınç mecrası olarak internette Kürt
aktivizmi…
Hamza Aktan’ın canlı gözlemlerle çizdiği ayrıntılı
Kürt vatandaş manzarası, Kürt toplumundaki muazzam
hızlı toplumsal değişime de ayna tutuyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dersim Katliamı’na yönelik özüründen de anladığımız üzere, “Kürt Meselesi” bu ülkenin son 20-30 yılının sorunu değil. Bırakın cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan bir geçmişi var. Ancak son 30 küsur yılda farklı boyutlara taşınmış bir niteliği var. Hem Türkiye açısından hem de Kürt halkı açısından. Askerî, resmî veya örgütsel söylemleri bir kenara bıraktığımızda aradan geçen zamanda gözden kaçırılan şey, ‘sosyal yaşantı’da Kürt halkının yaşadıkları olur. Gazeteci Hamza Aktan, sözünü ettiğim bu sosyal yaşantıya odağını çevirerek meselenin en önemli boyutunu inceleme altına alıyor. Kürtler ve Anadilleri, Siyasette Kürtler. Popüler Kültürde Kürtler, askerde Kürtler, Okulda Kürtler, Kürt Genci Olmak, internette Kürtler ve diğer önemli konu başlıklarıyla meseleyi başarılı bir şekilde ayrıştırarak bütün sosyal alanlarda Kürt halkının konumunu, yaşadıklarını ve bilhassa 80 sonrası izlediği seyri aktarıyor. Bilhassa son zamanlarda sürekli tartışılan ‘anadil’ mefhumuyla başlayıp, sosyal medyadaki Kürt gençleri arasındaki birliğe odaklanarak noktayı koyuyor. İlkokulda andımızı okurken söze “Türk’üm” diye başlayıp, eve vardıklarında ailesinin “sen Kürtsün” sözüyle büyüyen nesillerin yaşadıklarını aktarıyor bir yandan. Üstelik propogandaya düşmeden…

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963