scorecardresearch.com Kürt Sorunu Ve Kemalist Hareket ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kürt Sorunu Ve Kemalist Hareket

Kürt Sorunu Ve Kemalist Hareket

Yazar : Şaban İba

Sayfa Sayısı : 462

Yayınevi : ÖZGÜR ÜNİVERSİTE YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sevr’den Lozan’a geçiş sürecinde, başka bir deyişle Cumhuriyetin kuruluşunda siyasi ve askeri önderlik yapan ordu, bugün de devleti ve toplumu yukarıdan aşağıya doğru denetleme fonksiyonunu sürdürmektedir. Türk milliyetçiliği ve laiklik ilkelerinden başka bir argümanı kalmayan Kemalizm de, artık ordunun koruyucu ve kollayıcılığıyla varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. 
Ordu, devlet ve siyaset ilişkilerinin bu özgün konumu Türkiye’de siyasetin toplumsallaşmasının ve toplumun siyasallaşmasının önündeki en büyük engeldir. 
Özetlediğimiz bu tarihsel olguların daha iyi anlaşılması için, başlangıca döndük ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni oluşturan siyasal ve tarihsel koşulları yeniden irdeledik.  Bu bağlamda Türkiye tarihinin bir dönüm noktası olan 1918-1924 yıllarını ele aldık.

Bu dönem, Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine ikame edilen ve sınırları Mondros Ateşkesi ile belirlenmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecidir. Bu süreçte çokuluslu Osmanlı İmparatorluğu’nu oluşturan milletlerin, yani Kürtlerin, Ermenilerin, Rumların, Arapların vb. “makus talihleri” de belirlenmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963