scorecardresearch.com KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNİN TARİHİ ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNİN TARİHİ

KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNİN TARİHİ

Yazar : WADIE JWAIDEH

Sayfa Sayısı : 589

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kürt Milliyetçiliğinin Tarihi, “dünü bilmeden bugünü anlamak mümkün değildir” sözünün önemini bir kez daha hatırlatan, bu konuda yazılmış en kapsamlı eser, bir “klasik”. Iraklı Wadie Jwaideh’in yıllar önce kaleme aldığı, Kürt milliyetçi hareketini başlangıcından 1950’lere kadar inceleyen bu kitap, hâlâ konuya eğilen bütün çalışmaların ilk ve en önemli referans kaynağı olmaya devam ediyor. Bu kitabın Türkçe’ye kazandırılması -akademik önemi bir yana- hem yıllardır yaşanan ‘Kürt meselesi’nin kavranması hem de Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Ortadoğu’nun siyasal coğrafyası konusunda yaşanan kaynak kıtlığına çare olması açısından önemli bir katkı sağlayacak. Kürt Milliyetçiliğinin Tarihi, Kürtlerin geleneksel yaşam ve siyasi örgütlenmelerinden başlayarak yakın tarihteki karmaşık değişime kadar olan süreci, olağanüstü sayıda bilgi ve veriye dayanarak gözler önüne seriyor. Kültürleri, gelenekleri, alışkanlıkları, günlük hayatları... Kısaca Kürtlere dair ne varsa.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963