scorecardresearch.com Ermeni Evlatlıklar ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ermeni Evlatlıklar

Ermeni Evlatlıklar

Yazar : Erhan Başyurt

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"1915"te uygulanan ve bir yıl süren zorunlu göç kararı sırasında ortada kalan binlerce Ermeni çocuğun Müslüman ailelerin nüfuslarına kaydedilmesinin ortaya çıkmasıyla, Ermeni Tehciri''nin bugüne kadar karanlıkta kalmış bir yüzü daha aydınlanmış oldu. Nüfus cüzdanlarında anne-babaları müslüman gözüken ancak ataları Ermeni olan bu evlatlıkların torunları şimdi yakınlarını arıyorlar...

Bu tarihi trajedinin gündeme gelmesi birçok soruyu da beraberinde getirdi; Ermeni evlatlıklar, Osmanlı''nın zulmünü mü, Müslümanların vicdanını mı gösteriyordu?

Evlatlık verilenlerin dışında 100 bin kadar Ermeni Tehcir yıllarında din değiştirerek (mühtedi) Müslüman mı olmuştu?
Ermeniler, Türk yetimleri ve Müslüman evlatlıkları neden kaçırmıştı?
Birçok "Kürt isyanı"nın arkasında Ermeni evlatlıklar mı vardı?
Ermeni evlatlıklar, Gregoryan dini inançlarını sürdürdürerek ve iç evlilikler yaparak "Kripto Hıristiyanlar" ya da "Gizli Ermeniler" olarak varlıklarını nasıl korumuştular?

Sol terör örgütü TİKKO ve PKK içerisinde etkin konumda bulunan "Gizli Ermeniler" neden daha çok Alevi ve Kürt kimliklerini tercih ediyorlardı?

Mevcutluğu halen tartışılan "Gizli Ermeniler", Türkiye Cumhuriyeti karşıtı bölücü ve yıkıcı terör örgütlerine niçin katılıyorlardı?

"Ermeni Evlatlıklar/Saklı Kalmış Hayatlar", Tehcir''in sosyal sonuçlarını masaya yatırıyor, çarpıcı bulgularla, bilinmeyen bir Türkiye gerçeğini ortaya çıkarıyor, birçok soruya cevap buluyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963