scorecardresearch.com Diasporadaki Taşnaklar ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Diasporadaki Taşnaklar

Diasporadaki Taşnaklar

Yayınevi : Kaynak Yayınları

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırımı Yalanı dizimize, Şarkiyat Bilim Derneği Yayınları tarafından 1934 yılında Tiflis''te basılan S.G. Pirumyan''m (Pirumov) "Diasporadaki Taşnaklar" adlı eseri ile devam ediyoruz.
Batı''daki Ermeni diasporasının emperyalist güdümlü politikalarından yola çıkan yazar, Birinci Dünya Savaşı''nın öncesinden Lozan Antlaşması''nm sonrasındaki gelişmelere kadar geniş bir dönemi inceliyor.
Pirumyan, elinizdeki kitabında özellikle şu noktalan vurguluyor:
- Ermeni şovenist milliyetçiliğinin temsilcisi Taşnaklar, saldırgan bir karakter taşımaktadır.
- Çarlık Rusyası Ermenileri Türklerin üzerine sürüp kırdırtmayı ve işgalin ardından bölgeye Don Kazaklarını yerleştirmeyi planlamıştır.
- Ermeni gönüllü birliklerin kurulması çok büyük bir hatadır. Yaşanan trajedinin sorumluları emperyalist devletler ve Taşnaklardır.
- "Denizden Denize Ermenistan" projesi, Batı''nm "Doğu planları" çerçevesinde geliştirilmiştir.
- Taşnaklar, Ermenistan toprakları içindeki Müslüman halklara karşı etnik temizlik yapmış ve bunu bir devlet politikası haline getirmiştir.
- Lozan Antlaşmasından sonra Batı''nın "ari ulusları koruma" politikası çerçevesinde Ermeni ve Kürt bölücülüğü birleştirilmektedir.
Sovyet Ermenistanı''nm önemli siyaset adamı ve düşünürlerinden biri olan Pirumyan''m bu eseri, Ermeni soykırımı yalanının bugün Batı''da nasıl ve neden gündeme getirildiğini anlamak bakımından büyük önem taşımaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963