scorecardresearch.com Dersimli Diyap Ağa ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dersimli Diyap Ağa

Dersimli Diyap Ağa

Yazar : Kağan Gökalp

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : KRİPTO BAS. YAYIN

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hakkında çok şey bilindiği sanılan, aslında çok az şey bilinen tarihi bir şahsiyet... ? Diyap Ağa''nın soyu nereden gelmekte-dir? ? Dersim aşiretleri üzerindeki nüfuzu ne-dir? ? Diyap Ağa ve Dersim aşiretlerinin Os-manlı ile ilişkileri nasıldı? ? Ermeniler ile arasındaki sorun neydi? ? Diyap Ağa''ya İngiliz ve Ruslar neden para teklif etti? ? Milli Mücadele''ye katılmasının ve Mus-tafa Kemal’e yakınlığının sebebi neydi? ? Dersim için neler yaptı? ? Koçgiri ve Şeyh Said isyanlarına niye karşı çıktı? ? Diyap Ağa''yı; kimler, niye hainlikle suç-luyor? ? Seyit Rıza ile arasındaki bağ… ? O’nu kimler ve neden unutturmaya çalışıyor? ? Yaşasaydı, 1938 Dersim hadisesi olma-yabilir miydi? 1920''li yılların başında, Anadolu''nun birçok yerinde bölücü isyanlar varken O''nun: "Türklük tehlikeye düştüğü için Milli Müca-deleye katıldım"diyerek Mustafa Kemal''in ya-nında yer almasının; "vatan hainliğini cehen-nemlik bir suç"olarak gören düşünce yapısı-nın derinliğini ve Dersim''e dair daha birçok sorunun cevabını bu çalışmada bulacaksınız. O''nun emperyalizme ve her türlü bölücülüğe karşı "Dersim''in gerçek cevabı “olduğunu göreceksiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963