scorecardresearch.com Dergah’ın Sırrı ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dergah’ın Sırrı

Dergah’ın Sırrı

Yazar : Erdoğan Çınar

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ALEVİLİĞİN KÖKENİNE IŞIK TUTACAK VE BUGÜNE KADAR ÖĞRENDİKLERİNİZİ SORGULAMANIZA NEDEN OLACAK HARİKA BİR ESER…

On üçüncü yüzyılda, güvercin suretine girip, göğün tavanından Hacı Bektaş Veli Dergâhı''na inen kimin ruhuydu? Bu zamanda Hacı Bektaş Veli Dergâhı''nda ne oldu? Ana Tanrıça Ma, ''tedbil-i kıyafet'' edip Hacı Bektaş Veli suretine mi büründü, yoksa Hacı Bektaş Veli derler bir derviş Ana Tanrıça''nın hırkasını mı giyindi?
Hacı Bektaş Veli Dergâhı''nın kurucuları ve Anadolu''nun en eski, en görkemli ve en gizemli uygarlığının yaratıcıları Luvilerle, bugün dergâhı sahiplenen Aleviler arasındaki birinci dereceden bir akrabalık ilişkisi var mı, yoksa Aleviler bu dergâhın işgalcileri mi?
Hacı Bektaş Veli, Roma İmparatorluğu''nun muzaffer komutanı General Manlius Vulso''nun Anadolu seferine başlamadan önce olurunu aldığı Ana Tanrıça kültünün merkezi Sivrihisar''daki ruhbanlar meclisinden, Anadolu''ya girebilmek için icazet istedi mi?
Üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu, on altıncı yüzyılda onlarca isyana önayak olmuş, sultanın ve devletin varlığına açıkça kastetmiş ''nifak yuvası'' ve ''isyan karargâhı'' Hacı Bektaş Veli Dergâhı''na neden müdahale edemedi, Osmanlı''nın bu dergâh karşısında içine düştüğü çaresizliğinin sebebi neydi?
''Yas-ı Ma''tem'' günlerinin kökleri nerededir? Göğe çekilen ve yası tutulan kimdir, Ma mı, Mary mi, yoksa 12. İmam Mahdi mi? Kutsal Mary, Hagio Mama, 12. İmam Mahdi ve Hacı Bektaş Veli aslında Lıuvilerin Ana Tanrıçası Ma''nın farklı kültürlerdeki suretleri miydiler?
Alevilerin kendilerinden bile sakındıkları ''Ay ve gün sırrı'' nedir? Ana Tanrıça''nın sembolü olan ''Ay ve gün'' motifi, Türkiye Cumhuriyetinin bayrağına nasıl yerleşti?
Bu çalışmada, Sakarya Nehri’nin suladığı ovalardan başlayıp Kızılırmak kıyılarına kadar uzanan, kimi zaman Dersim''e sığınan, yorulduğunda İda Dağı’nda dinlenen, beş bin yıllık büyülü maceranın küçük bir bölümü hikâye edildi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963