scorecardresearch.com Alevilik Ve Sorunları ve Tüm Etnik ve Dini Gruplar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Alevilik Ve Sorunları

Alevilik Ve Sorunları

Yazar : Seydi Özcan

Sayfa Sayısı : 462

Yayınevi : İSİM YAYINLARI

Tür : Etnik ve Dini Gruplar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Emeviler’le Abbasiler döneminde hakları kısıtlı köle ve işçilerle Türk, Kürt, Acem gibi azınlıklara mevali denirdi. Alevilik, can ve mal güvenlikleri de bulunmayan mevalilerin kendilerine zulm eden yöneticilere karşı geliştirdikleri siyasi, dini ve felsefi öğelerden oluşan bir savunma mekanizmasıdır.
Bu mekanizma Hz. Ali’nin yaşam biçimi ile eylem ve söylemleri doğrultusunda gelişti. 8-9. yüzyıllarda Mezopotamya, İran ve Hint uygarlıklarından süzülen akılcı, eşitlikçi ve özgrlükçü değerlerle buluştu. Güney Irak’ta yükselen Batıni ve Tasavvufi inançlarla yorumlanıp kemale ulaştıktan sonra çağdaş bir öğreti olarak Suriye, İran, Türkistan, Anadolu ve Balkanlara yayıldı.
Alevilik, Batınilik ile tasavvufun sentezinden oluşur. Batınilik ihtilalci, tasavvuf barışçıl ve demokratiktir. Her iki akım, ayrımcılığı yok etmeyi, haksız yöneticileri iktidardan zorla, duruma göre demokratik yoldan uzaklaştırarak toplumda huzur ve adaleti sağlamyı amaçlar.
Eline, beline, diline sahip olma ilkesi Aleviliğin amentüsüdür, olmazsa olmaz koşuludur. Bu ilke, tarihi uygarlıkların özü gelişmiş ahlaki değerlerin özetidir. Barış içinde yaşamanın güvencesi, toplumsal huzur ve mutluluğun serçeşmesidir. Hilesiz, arı duru, halkça bir yaşamın gizemli anahtarı, sade ve mütevazı, Hakk’ı ile sürekli hemhal olan bir yaşam biçimidir. Sağlıklı aile, hayırlı komşu ve uygar bir topluma aralanan sihirli hizmet kapısıdır.
Alevilik şslam’ı aşan felsefi bir yorum ve inanç sistemidir. Buna rağmen yasama, yürütme ve yargı erki ile Sunni Ulema, Alevileri güdümlerinde tutmak ve zaman içinde asimile etmek amacıyla, Aleviliği İslam şemsiyesi altında bir Sünni Tarikatı olarak göstermeye çalışmaktadırlar.
Hasılı alevilik, ızdıraplarla dolu ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen 1400 yıllık bir macera, elinizdeki kitap bu hazin maceranın bir özetidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963