scorecardresearch.com Antik Yunan'da Felsefe ve Çağımıza Etkileri ve Tüm Eski Yunan Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Antik Yunan'da Felsefe ve Çağımıza Etkileri

Antik Yunan'da Felsefe ve Çağımıza Etkileri

Yazar : Yavuz Kılıç

Sayfa Sayısı : 470

Yayınevi : DOĞU-BATI YAYINCILIK

Tür : Eski Yunan Felsefesi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsanın akıl aracılığıyla kendini. doğayı ve evreni anlama girişiminin sistematik bir biçim kazandığı tek etkinlik olarak Felsefe. başlangıcından itibaren bilincimizin potansiyellerini bize açıkça gösteren en onemli alan olmuştur.
Felsefe, Antik Yunan''da başlangıç evresinde olmakla birlikte büyük bir çeşitlilik ve coşkuyla hayat bulmuş ve bu büyük miras, içinde barındırdığı düşünsel zenginliklerle takip eden çağlarda tüm medeniyetlere büyük katkılarda bulunmuştur. 
Felsefenin, Antik Yunan dünyasında sahip olduğu etki düzeyi sonraki yıllarda çokça aşınmış olmakla birlikte, siyasetten fizige, matematikten astronomiye. biyolojiden sanata pek çok alanda etkileri hep var olmuş ve süreklilik göstermiştir. Bu nedenle Felsefe, Batı kültür tarihinin her zaman en önemli hayat damarlarından biri olmuştur.

Thales ve diger doğa filozo?arının arkbe anlayışları, Septiklerin bilgiye getirdikleri eleştirel bakışları, Sokrates''in erdem ve bilgi öğretisi, Platon''un hakikat/idealar öğretisi, Aristoteles''in ahlâk, bilim. sanat vs. öğ-retilerine dair katkılarının her biri dikkate alındığında Antik Yunan düşüncesinin önemi çok daha açık bir şekilde anlaşılmaktadır.
Antik Yunan Felsefesi bu yönüyle yüzlerce yıldır hem felsefi düşüncelerin kaynağında yer almış hem de büyük tartışmalara yol açmıştır.
Bu bakımdan bu düşünsel mirası anlamak, bu felsefi faaliyetin köken bulduğu topraklarda yaşayan bizler açısından da oldukça önemli ve değerlidir.

Bu amaçla, Adnan Menderes Ûniversitesi''nde düzenlenen. bildiğimiz kadarıyla ülkemizde şimdiye dek Antik Yunan Felsefesiyle ilgili olarak yapılan ilk sempozyumun bildirilerini biraraya getiren bu eserde. Antik Yunan düşüncesinin çok farklı anlayışları ele alındıgı gibi, hakim akım ve düşünürlere dair altematif perspektifler de işlenmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Kriton'

  Yazar : Platon

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  “O halde Kriton, bırak benim dediğim olsun. Zaten tanrıların da emrettikleri şey budur.” Sokrates Platon, hiç kuşku...
  Devamı...
 • 'İtiraflar - Humanitas'

  Yazar : Augustinus

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  Pagan bir baba ve Hıristiyan bir annenin oğlu olan, hıristiyanlık öncesi yaşamında Maniciliğin, Platon’un, Cicero’nun, Şüphecilerin...
  Devamı...
 • 'Devlet'

  Yazar : Platon

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  ...
  Devamı...
 • 'Sokrates Olsa Ne Derdi?'

  Yazar : Alesander George

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  "Sokrates Olsa Ne Derdi?" bugün yaşamakta olduğumuz hayattan kaynaklanan karmaşık ve anlaşılması zor kavramlar hakkında aydınlanma...
  Devamı...
 • 'Mektuplar'

  Yazar : Platon

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  “Mektubumu ya da bir kopyasını sakla benimsediğin yoldan gitmeye devam et” Platon, hiç kuşku yok ki düşünce...
  Devamı...
 • 'Şölen - Dostluk'

  Yazar : Platon

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428 / 7-İÖ yaklaşık 348 / 7); Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia''nın kurucusu (İÖ...
  Devamı...
 • 'Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe'

  Yazar : FRIEDRICH WILHELM NIETZSCHE.

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  “İlkin bir kültürünüz olsun, felsefenin ne istediğini, neler yapabileceğini, ancak ondan sonra öğrenirsiniz.”Yunanlılar,...
  Devamı...
 • 'Doğruyu Söylemek'

  Yazar : Michel Foucault

  Tür : Eski Yunan Felsefesi


  Hayatının büyük bir bölümünü Batı''da “özne” kavramının hangi söylemsel ve pratik süreçlerle kurulduğunu araştırmaya vakfetmiş...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963