scorecardresearch.com Zıtlık Ve Momentum Stratejileri ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Zıtlık Ve Momentum Stratejileri

Zıtlık Ve Momentum Stratejileri

Yazar : DR. SELÇUK BALI

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : ÇATI YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Çalışmada İMKB’de hangi alım satım stratejisinin daha yüksek getiri üretme potansiyeline sahip olduğunun belirlenebilmesi amacıyla zıtlık ve momentum stratejileri ile bu iki stratejinin hibrid bir şekilde kullanımından oluşan bir stratejinin incelenilmesine çalışılmıştır. Ayrıca, hibrid bir stratejinin tek başlarına kullanılan zıtlık veya momentum stratejilerinden daha yüksek getiriler üretebilme ihtimalinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ek olarak; işlem hacminin İMKB bağlamında momentum geri dönüşünün bir belirtisiyle yatırımcılara bilgisel bir uyarı olarak fonksiyon gösterip göstermediği araştırılmıştır. Ayrıca; İMKB fiyat hareketlerini baz alan fiyat limitlerine sahiptir ve dünya genelindeki diğer uluslararası hisse senedi piyasaları ile karşılaştırıldığında; genel olarak, uluslararası menkul kıymet piyasalarında yaşanan gelişmelere ve trendlere karşı daha duyarlıdır ve bunun bir sonucu olarak da yüksek bir oynaklığa sahiptir. Çalışmanın kapsamı, İMKB’de kullanılan alım satım stratejileri ile zıtlık ve momentum portföylerinin gelişimlerinin incelenmesiyle sınırlıdır. Çalışmanın önemi, İMKB’deki bireysel ve kurumsal yatırımcılar için etkin bir alım satım stratejisini destekleyebilecek faktörlerden bazılarının ortaya konulabilmesi için bir potansiyele sahip olmasıdır. Çalışmanın literatür incelemesi bölümünde, diğer uluslararası hisse senedi piyasaları ile ilgili olarak yapılan çeşitli çalışmalarda önceki araştırmacıların bulgularının ortaya konulması hedeflenmiştir. 

Çalışmada, ilk olarak momentum stratejisinin İMKB’de geçerli olmadığı ve bunun tek istisnasının 60 aylık elde tutma periyodu için mevcut olduğu bulunmuştur. İkinci olarak, kısadan ortaya doğru bir zaman periyodu baz alındığında hibrid bir stratejinin daha yüksek karlar üretebileceği; ancak ortadan uzuna doğru bir zaman periyodunda bunun söz konusu olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü olarak, farklı sıralama ve elde tutma periyotları ile portföyler için, işlem hacminin getirilerinin tahmin edilmesi için yararlı olduğunu belirtmişlerdir. Dördüncü olarak, İMKB’de kurumsal yatırımcılar tarafından geri beslemeye dayalı bir alım satımın açıkça adapte edilmediğini göstermektedir. Son olarak, Fama-French 3 Faktör Modeli’nin sadece uzun vade getirilerini değil aynı zamanda orta vade getirilerini de açıklayabildiğini göstermektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963