scorecardresearch.com Yeni Sosyalizm - Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yeni Sosyalizm - Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi

Yeni Sosyalizm - Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi

Yazar : Mehmet Çağrıcı

Sayfa Sayısı : 250

Yayınevi : SİYAH BEYAZ YAYINCILIK

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kapitalizm, tarihinin en büyük krizi içinde. Sadece kapitalizminanavatanı Avrupa''da değil, bir numaralı kapitalist-emperyalistülkesi olan ABD de büyük bir ekonomik çıkmazda. Son yıllardagittikçe emperyalizme daha çok bağımlı hale gelen ülkemizde krizden nasibini aldı. Gazeteler, TV''ler her gün iflas edeniflletmeler, batan banklar, işten atılan binlerce işçi haberleriyledolu. Henüz hiç bir hükümet, hiç bir uzman ekonomist kriziçin bir çözüm bulmuş değil.

Öte yandan dünyada ve ülkemizde işçi hareketleri pek güçlügörünmüyor. Emperyalizmin merkez, kapitalizmin hızla geliştiği"yükselen" ve diğer az gelişmiş veya gelişmekte olanülkelerinde sosyalist ve komunist hareketler oldukça zayıfladı.Güçler dengesinin ülke çapında sermayenin, küresel çapta iseemperyalizmin lehine, emeğin, sömürülenin, ezilenin aleyhineköklü bir biçimde değiştiği ortada. Bunda SSCB ve DoğuAvrupa''da sosyalist ülkelerin 1990 itibaren çökmesinin büyükbir rolu olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Bu çalışmamızla "reel sosyalizm"in çöküşünün iç ve dışkoşullarını, yapılan temel ilkesel hataları incelemeye çalıştık.Yapılan yanlışlıklardan arındırılmış bir "yeni" sosyalizmprojesinin hangi ilkesesel özellikler taşıması gerektiğini göstermek istedik. Amaçımız yeni ve modern bir sosyalistanlayış tartışmasına katkı yapmak. Bu eleştirisel çalışmanındünya görüşünü ve yöntemlerini, becerebildiğimiz ölçüde,gene Marxizm-Leninizm''e dayandırmaya çalıştık.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963