scorecardresearch.com Uluslararası Ticaretin Ve Standardizasyonunun Küresel Etkileri ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uluslararası Ticaretin Ve Standardizasyonunun Küresel Etkileri

Uluslararası Ticaretin Ve Standardizasyonunun Küresel Etkileri

Yazar : Yrd. Doç. Dr. Uğur Özgöker

Sayfa Sayısı : 264

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


DIŞ TİCARET KONUSUNDA KAYNAK BİR ESER…

“Uluslararası Ticaret” hem ülkelerin iktisadi bakımdan refah, hızlı kalkınma, yüksek yaşam seviyesi ve zenginliği için, hem de siyasi bakımdan dünya çapında sürekli barış ve istikrarın tesisi için çok önemlidir. İktisadi bakımdan uluslararası ticaretin sağladığı zenginleşmeyi gösteren, siyasi bakımdan da sürekli ve kalıcı bir barışı sağlayan en belirgin örnek AB’dir.
Tek Avrupa Senedi’nin 1993’te yürürlüğe girerek AB ülkeleri arasındaki üretim faktörleri (mallar, hizmetler, sermaye ve iş gücü) üzerindeki teknik, fiziki ve mali engellerin kaldırılmasıyla oluşan “Tek Pazar” sayesinde sadece bir yılda AB’de fazladan gerçekleştirilen GSMH artışı 60’a yakın ülkeden oluşan bütün Afrika kıtasındaki bir yılda oluşan GSMH miktarından daha fazladır. Siyasi bakımdan da uluslararası ticaret sayesinde karşılıklı olarak birbirlerine bağımlı hale gelen ülkelerin rekabet ederek savaşmak yerine sulh içinde işbirliği yapmak zorunda kalmaları 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası ortaya çıkan en önemli özelliktir. 1871’de Alman Birliği’nin kurulmasından sonra başlayan Fransız-Alman savaşları sadece Avrupa kıtasında kalmamış ve bütün dünyaya sıçrayıp iki büyük savaşın çıkmasına neden olmuştur. Ortak Ticaret Politikası, Ortak Rekabet Politikası ve Ortak Standartlar temeline dayanan bugün AB adını alan o zamanki AET’nin kuruluşu ile Almanya ve Fransa dünya üzerinde en dostane ilişkilere sahip ülkeler olmuşlardır. Böylece asırlardır Avrupa kıtasında süren savaşlar yerini sürekli bir barış ve istikrar ortamına bırakmıştır. Bütün bunlar uluslararası ticaretin artması ve kurumsallaşmasının bütün ülkelere zenginlik, refah ve barış getirdiğini kanıtlamaktadır.
Bu kitabımızda uluslararası ticaretin kurallarını, araçlarını, standartlarını, uluslararası ticaret kurallarını tespit edip yasalaştıran uluslararası anlaşmaları ve bu anlaşmaları uygulayan uluslararası örgütleri ele alıp inceledik. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra AB; uluslararası ticaret kuralları, GB ve dış ticaretteki standartlaşmanın bölgesel bazda en başarılı örneği olurken, Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle başlayan “Küreselleşme” sürecinde de 1995’de kurulan Dünya Ticaret Örgütü, dünya çapında uluslararası ticaret kuralları ve standartların öncüsü olmuştur. Kitabımız hem uluslararası ilişkiler, dış ticaret, lojistik, AB, uluslararası finans, ekonomi ve işletme ön lisans ve lisans programları öğrencileri için bir ders kitabı, hem de bankacılık, dış ticaret, sigortacılık, mümessillik, uluslararası taşımacılık, lojistik ve müşavirlik gibi sektörlerde çalışan yöneticiler için bir referans kitabı olma niteliğindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963