scorecardresearch.com Uluslararası Pazarlama Stratejisi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uluslararası Pazarlama Stratejisi

Uluslararası Pazarlama Stratejisi

Yazar : İçlem Er

Sayfa Sayısı : 409

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeni yüzyılın başında firmaların karşısına çıkan değişimleri üç faktör etkilemektedir. Bunların ilki küreselleşmedir – yani, ticaretteki muazzam büyüme ve binlerce yeni ürün ve hizmetin bir arada bulunabilmesi, hareketli yabancı yatırım miktarındaki inanılmaz artış, çok daha fazla sayıda insanın hareket etmesi, ve firma düzeyinde uluslararası rekabetin yayılmasıdır. Bu ortamda ayakta kalmak için, uluslararası düzeyde rekabet etmek gerekmektedir. Uluslararası pazarlarda rekabet etmeyen şirketler, yalnızca uluslararası pazarlara yönelmiş, aktif yerli firmaların değil; aynı zamanda yabancı pazarlarda genişlemeyi isteyen, saldırgan yabancı rakiplerin yarattığı rekabetle de karşılaşır. Diğer bir deyişle, firmalar küresel bir pazarda rekabet etmektedir. Değişimleri etkileyen ikinci faktör, iletişim, özellikle de elektronik iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin yarattığı etkidir. Bu gelişmeler, bütün teknoloji formlarındaki hızlı değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu da, pek çok kişinin düşük maliyetli teknolojilere erişmesini sağlayarak, dünyanın her yerindeki pazarları müşterilere açmıştır.
Bu iki değişim dinamiği, pazar gücünün üreticiden tüketiciye ya da nihai kullanıcıya kaymasına neden olmuştur. Bu gelişme de, üçüncü faktörü oluşturmaktadır. Bu bağlamda, kurum, ürün ve hizmet markalandırması aracılığıyla bilgi sağlanması, küresel pazarların doğal bir yansıması haline gelmiştir. Uluslararası pazarlarda markaların gelişmesi, şirketlerin yukarıda bahsedilen üç faktöre – yani, küreselleşme; yeni ve ucuz iletişim teknolojileri; ve uluslararası dağıtım kanallarında pazar gücünün el değiştirmesine – verdiği en başarılı karşılığı yansıtmaktadır.
Uluslararası pazarlama stratejisi çalışmaları, uluslararası arenada bu üç faktöre karşılık vermek ve bunlarla başa çıkmaktan doğan stratejik ve operasyonel meselelerle ilgilenir. Firmalar, uluslararası pazarlama stratejileri geliştirir; bunları karmaşık ve değişen teknoloji ve rekabet çevresi bağlamında uygularlar. Bunu yaparken, aynı zamanda pek çok farklı ülkede bulunan ve pek çok farklı kültürden etkilenen binlerce, hatta milyonlarca müşterinin istek ve ihtiyaçlarına cevap vermelidirler. Bunun yanısıra, firmalar pazarlarının her birinde rekabet durumundadır. Bu kitaptaki konular, uluslararası pazarlarda genişlemeye ve büyümeye çalışan bir firmanın perspektifinden incelenmektedir.
Uluslararası pazarlardaki eğilimlerden etkilenmeyen birkaç şirket vardır. Daha açık ve bütünleşik uluslararası pazarlar, karlı büyüme arayışında olan firmalar için fırsatlar ve rekabetçi mücadeleler yaratmaktadır. Bu tür bir çevrede başarılı olmak için, yöneticilerin esnek olması, dinamik uluslararası pazarlama stratejileri geliştirebilmeleri ve bunları uygulayabilmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla da, uluslararası ölçekteki firmaların düşük maliyetli ve uygulanabilir stratejiler geliştirebilmeleri gerekmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963