scorecardresearch.com Türkiye’deki Pazarlama Vak’aları- Zorluklar Ve Fırsatlar ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye’deki Pazarlama Vak’aları- Zorluklar Ve Fırsatlar

Türkiye’deki Pazarlama Vak’aları- Zorluklar Ve Fırsatlar

Yazar : Donald N. Thompson

Sayfa Sayısı : 366

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu vaka’ları biraraya getirme fikri Bilkent Üniversitesine ziyaretçi pazarlama profesörü olarak geldiğim 2003 yılı güz döneminde oluştu. Bir sonraki dönemin ders programım ve içeriğini hazırlarken, çalışma arkadaşım Özlem Sandıkçı’ya Türkiye’de pazarlama ile ilgili olarak kullanabileceğim iyi örneklere nasıl erişebileceğimi sordum. "Öyle bir şey yok" diye cevapladı. "İyileri mi yok yani?" dedim, "Türkiye’de pazarlama ile ilgili vak’a çalışması yok" dedi ve ekledi: "Avrupa ve Amerika’daki örnekleri kullanıyoruz."

Bu durum bana inanılmaz ve talihsiz görünse de doğru olduğunu anladım. Avrupa’da pazarlama derslerinin sadece yabancı kitaplar ve örnekler üzerinden verildiği tek ülke Türkiye idi.

Böylece 2003 sonbaharında üç vak’a çalışması yazmaya başladım. Halılar ve mezat kişisel meraklarım arasında olduğu için, bunlardan ilki Türk Halılarının İnternet üzerinden Pazarlanması hakkında idi. İkinci örnek Türk Hava Yollarını ele alıyordu, zira daha önce havayolları ile ilgili çalışmalar yapmıştım ve THY’nin daha önceden açık bir konumlandırma stratejisi olmaması (ve bunun gerekli olması!) ilgimi çekmişti. Mağazalarının Bilkent yerleşkesine yakınlığı sebebiyle üçüncü örneğimi perakendeci Marks and Spencer Türkiye olarak seçtim, üstelik M&S Türkiye rastladığım en enteresan perakendecilerden biriydi

. Bu örnek toplama çalışması böylece başladı. Öğrencilerim "Türk" örnekleri üzerinde tartışmaktan çok keyif aldılar ve benim araştırma yapmaya ve yazmaya yetişmekte güçlük çekeceğim biçimde yeni konulara dair öneriler ve fırsatlarla bana geldiler. Birçok meslektaşım ve yüksek lisans öğrencileri çeşitli projelerde yer aldılar. Önce yirmi Örnek yapmayı planlamıştım, sonra bu sayıyı yirmi beşe çıkardım. Bu kitabı otuz ile sınırlamaya karar verdim. Yabancı bir akademisyenin Türkiye’de pazarlama konusunda örnekleri ilk kez toplaması bu şekilde gerçekleşti.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963