scorecardresearch.com Türkiye'de Rekabet Yönetimi - Tekelci Düzenlemenin Ekonomi-Politigi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye'de Rekabet Yönetimi - Tekelci Düzenlemenin Ekonomi-Politigi

Türkiye'de Rekabet Yönetimi - Tekelci Düzenlemenin Ekonomi-Politigi

Yazar : Cengiz Ekiz

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : SİYASAL KİTABEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Fasizm, kapitalizmin ideolojik ruhudur! Bu ruh silahla, kitapla, arastirmayla, parayla, sloganla; yani akliniza gelebilecek her türlü baski araciyla kendisini kurar. Gözümüze neon isiklari verir. Sizi aydinlattim der. Geçici körlügümüzün karanliginda iktidarini kurar. Iste ideolojik kapitalizmin fasist ruhu tam da böyle birseydir. Ironiktir! Bir seyin tam tersini göstererek dalga geçer. Verimlilik diyorsa zinhar verimsizdir. Rasyonalite diyorsa irrasyoneldir. Seffaflik diyorsa mafyatiktir. Rekabet diyorsa tekelcidir. Iktisadin ve kamu yönetiminin teknik dogrular seti seklinde tartisilan paket programlari da insanlara ayni sekilde etki etmeye yönelik hazirlanmis bilimsel amentülerdir; ideolojiktir; metafiziktir; tarihsellikten ve elestirel akildan yoksundur. Dr. Cengiz Ekiz’in kitabi da kapitalizme ve Türkiye’de yasanan özellestirme uygulamalarina yukarida çizilen çerçevede yaklasan elestirel bir metodolojinin ürünü özgün bir çalismadir. Dr. Ekiz, “Kapitalist rekabet tekellesme yaratir” önermesini Türkiye’de özellestirme uygulamalari ve rekabet yönetimi üzerinden tartismaktadir. Bu baglamda özellestirme üzerinden bizlere dayatilan mantik silsilesi, gözümüzü rekabet söylemi ile körlestirirken, arkasinda tekellesmeyi, tekelci kârlari ve ilkel birikim olgusunu gizlemektedir. Doç. Dr. Ahmet Alpay Dikmen

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963