scorecardresearch.com Türkiye’de Mali Disiplin Sorunu- Kamu Açıkları Ve Borçlanmanın Sürdürülebilirliği ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye’de Mali Disiplin Sorunu- Kamu Açıkları Ve Borçlanmanın Sürdürülebilirliği

Türkiye’de Mali Disiplin Sorunu- Kamu Açıkları Ve Borçlanmanın Sürdürülebilirliği

Yazar : Mustafa Sakal

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye’de gerek bütçe açıklan ve gerekse kamu kesimi açıklan son on yıldan beri çok ciddi sorun olarak karşımıza çıkmıştır. Özellikle 1990’ların sonunda dünya üzerinde GSMH’ sının % 25’ine ulasan bir borçlanma gereği ve kamu açığı bulunan ülke kalmamıştır. Buna rağmen Türkiye yüzyılın sonunda kendi alanında rekorları egale edecek bir istikrarsızlık içerisinde bulunmakta ve enflasyonist baskılar hala ekonomideki dengeleri bozucu nitelik taşımaktadır. Bütün bunlara rağmen Türkiye 17.sini bitirip 18.sini uygulamaya koyduğu IMF destekli istikrar programını uygularken çok aşırı derecede bozulmuş makro ekonomik dengeler ile işe başlamış görünmektedir,

İstikrar Programını ve Maliye Politikası’na yönelik uygulamaları temel olarak benimseyip yürütecek olan kurum hükümetlerdir. Türkiye’de bilhassa 1990 sonrası dönemde çok istikrarsız bir siyasal yapının bulunması nedeniyle toplumun iradesinin parlamentoya parçalı bir biçimde yansımasından kaynaklanan siyasal sorunlar bulunmaktadır.

İktidar mücadelesinde yer alan siyasal partiler dünyadaki gündemin farkına varmış olsalar bile kendilerini iktidara taşıyacak popülist söylemlerden kaçınmayarak mali yanılma içerisinde toplumun geleceğini ipotek altına alıcı politikalar izlemişlerdir. Siyasi partilerin İktidara gelene kadar ütopik söylemleri, toplumun iradesini manipüle ederek kamuoyunu yanlış yönlendirmeleri ve realiteyi topluma bir türlü açıklayamamaları nedeniyle Türkiye 1980’li yılların koşullarına geri dönmüş bir yapı arz etmektedir. Bugün gelinen nokta itibariyle Türkiye’de Kamu kesimi genel dengesine ilişkin büyüklükleri bile topluma sağlıklı bir biçimde sunamayan devlet çok ciddi bir çıkmazın içerisine girmiştir.

Bu çıkmaz tek başına devletin sorunu olmayıp bütün mali sistemi de içine alacak biçimde ciddi bir krizin eşiğine gelinmiş durumdadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963