scorecardresearch.com Türkiye Ve Avrupa Birliğinde Tarım Sektörünün Vergilendirilmesi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye Ve Avrupa Birliğinde Tarım Sektörünün Vergilendirilmesi

Türkiye Ve Avrupa Birliğinde Tarım Sektörünün Vergilendirilmesi

Yazar : Dr. Fazıl Aydın

Sayfa Sayısı : 265

Yayınevi : ASİL YAYIN DAĞITIM

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tarım, Avrupa Birliği politikaları içinde en önemli yere sahip bulunmaktadır. Avrupa Birliğinde en önemli politika Ortak Tarım Politikasıdır. Avrupa Birliği’ne üye olacak ülkelerin, özellikle Ortak Tarım Politikasına uyum sağlamaları gerekmektedir. Avrupa Birliği’nde en yüksek düzeyde mali yardımlar üye ülkelerin tarım sektörüne verilmektedir. Avrupa Tarımsal Yönlendirme ve Garanti Fonu, üye ülkelere mali destek vermek için kurulmuştur. Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde bulunan Türkiye’nin müzakere sürecinde tartışılacak en önemli konusu tarım sektörü olacaktır. Genel olarak, üye ülkelerin toplam ekonomileri içinde tarımın payı oldukça azdır. Buna karşın Türkiye’de tarım sektörünün payı oldukça önemlidir. Bu çerçevede Türk tarımı daha da önemli bir konuma gelmektedir. Bu durumda
Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ve Türkiye’nin tarımının vergilendirilmesi daha da önem kazanmaktadır. Türkiye’de tarım sektörünün vergilendirilmesi Gelir Vergisi Kanunu ile Katma Değer Vergisi Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır. Türkiye’de vergi kanunlarındaki en önemli değişiklikler 1961 yılında yapılmıştır. Vergi kanunlarındaki ikinci önemli değişiklik 1 Ocak 1998’den itibaren yürürlüğe girmiştir. Yapılan bu değişiklikle tarım sektörünün vergilendirilmesinde tevkifat yöntemi esas vergileme yöntemi olarak uygulamaya konulmuştur. Gerçek usulde vergilendirme yöntemi halen devam etmektedir. Ancak zirai kazanç elde eden mükelleflerin önemli bir kısmı, tevkifat yöntemi ile vergilendirilmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963