scorecardresearch.com Penguenler Ülkesi'nde Bir Tavus Kuşu ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Penguenler Ülkesi'nde Bir Tavus Kuşu

Penguenler Ülkesi'nde Bir Tavus Kuşu

Yazar : Bj Gallagher Hateley, Warren H. Schmidt

Sayfa Sayısı : 136

Yayınevi : KURALDIŞI YAYINCILIK

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bu kitapta yetenekli ve renkli tavus kuşu Perry’nin hikayesi anlatılıyor. Perry büyük vaatlerle davet edildiği Penguenler Ülkesi’nde yaşamaya başladıktan kısa bir süre sonra sorunlar baş gösterir. Penguenler, sonu gelmeyen yazılı ve sözlü kurallardan oluşan son derece resmi, bürokratik ve soğuk bir şirket ortamı yaratmışlardır. Penguenlerin hepsi de Perry’nin müthiş bir yeteneğe sahip olduğunun farkındadır; bununla birlikte onun farklı ve sıra dışı tarzından rahatsızlık duymaktadırlar. Perry’nin işe alınmasını sağlayan özellikleri; yani kendine özgü yetenekleri ve yaratıcılığı, şirketin içine girdiğinde penguenler için sorun olmaya başlar. Perry’nin başına gelenler günümüzde pek çok şirkette “farklı” olanların yaşadıklarını yansıtır. Yöneticiler, çalışanlarından yeni fikirler beklediklerini söylerler fakat sözleriyle eylemleri asla birbirini tutmaz. Yeni düşünceler yıkıcıdır, karmaşıktır, statükoyu tehdit eder; daha fazla risk almayı gerektirir ve herkesi konfor çemberinin dışına çıkmaya zorlar. Bu nedenle şirketi başarıya götürmek konusunda değişik görüşleri olanlar, bu görüşleri ifade etmekten alıkonulurlar. Halbuki böylesi bir baskı, hem bireyin kendisi hem de çalıştığı şirket açısından büyük kayıptır. “Penguenizmin” zirveye ulaştığı bir şirket olarak bilinen IBM bunu ilk fark edenlerden oldu. IBM yöneticileri değişimi ve risk almayı destekleyen bir ortam yaratmak için Tavus Kuşu Perry’nin hikâyesini tüm çalışanlarına dağıttılar. Kellog, JDDC, Chevron gibi tanınmış şirketlerle önemli bazı üniversiteler de aynısını yaptı. Kendinizi ve şirketinizi başarıya ulaştıracak yeni düşünceler peşindeyseniz bu küçük kitabı mutlaka okuyun. Yaratıcılığın ve yenilikçiliğin yeşerebileceği bir iş ortamı oluşturmak hem yöneticilerin hem de çalışanların temel önceliğidir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963