scorecardresearch.com Pazarlama Yönetimi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pazarlama Yönetimi

Pazarlama Yönetimi

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünyamız hızla değişirken, çoğu işletmeler pazarların her 3–5 yılda bir değiştiğini, geçen yıllarda kazanan stratejilerin bu yıllarda kazanamadıklarını göremiyorlar. Bugünün pazarlarına iki büyük güç yön veriyor. Birincisi teknoloji, ikincisi küreselleşmedir. Bilginin bilgiye uygulanarak üretim yapıldığı çağımızda dijital ve bilgisayar teknolojisi, atomların yerine geçen "bit”ler, internet, bilgisayar yazılımlarındaki akıl almaz ilerlemeler, pek çok işletmeyi hatta ekonomiyi beklenmedik ve müthiş bir rekabetle karşı karşıya bıraktı. Dünün ve bu günün revaçta olan pek çok malları hızla yaşlanıyor. Robotlar insan emeğinin yerini alıyor. Maliyetleri düşürüp düşük fiyatlarla pazarda kalabilmek için teknolojiler sürekli geliştiriliyor.
Küreselleşme dünyayı tek bir süpermarket haline getirirken öte yandan yerel işletmeleri tehdit ediyor. Dünya tüketicilerinin tüketim kalıpları hızla benzeşiyor. Ama, gelirlerde aynı benzeşme olmuyor. Küreselleşme, bir yandan özelleştirmeleri hızlandırırken öte yandan fakir ülkelerdeki tüketicileri öfkelendiriyor. Pek çok kamu ürün ve hizmeti özel işletmelere devrediliyor ve devlet bu alanlardan çekilip küçülüyor.
Bu hızlı değişmeler ticaret yöntemlerini de hızla değiştiriyor. Bu değişim karşısında işletmeler, ya değişecekler ya da yok olacaklar. Bu değişim, yeni üretim teknolojisi, yeni yönetim tarzları, yeni üretim sistemleri ve dağıtım yöntemlerini, yeni strateji ve politikalarla yeni uygulamaları gerektiriyor.
Bir olayı ya da sorunu anlayabilmek için, onun geçmişte nasıl ve neden doğduğunu, nasıl bir gelişme gösterdiğini bilmek gerekir. Aşağıda da belirtilen ve Kayranda Törenle başlayan ilk alışverişlerin o günkü şekliyle bugün ki şekli arasında elbette büyük farklar vardır. Bu farklılıkta değişmeyen tek şey insan ihtiyacının varlığı ve bunların sürekliliğidir…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963