scorecardresearch.com Pazarlama İlkeleri ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pazarlama İlkeleri

Pazarlama İlkeleri

Yazar : Prof. Dr. Yavuz Odabaşı

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Pazarlama ilkeleri kitabımızın bu ikinci baskısında, 21. yüzyılın başında, pazarlamanın hızla değişen doğasını yansıtmaya çalıştım. Pazarlama genç bir disiplindir ve belki de şaşırtıcı bir biçimde müşterilerin öncelikli olması gerektiği konusunda örgütleri ikna etmede alınacak hayli uzun yolu vardır. Elli yıllık pazarlama düşüncesi geçmişine ve başarıya giden yolun müşteri ihtiyaçlarını karşılamak olduğuna yönelik birikmiş tüm kanıtlara rağmen, çok sayıda firma hala başarısını finansal terimlerle (müşteri tatminine yönelik ölçümlerden çok) hesaplamakta, hala ürünlerin kârlılıklarını (müşteri gruplarının kârlılığındansa) hesaplamakta ve hala müşterinin parasını harcayacağı yerler konusunda bir alternatifi yokmuş gibi davranmaktadır. Pazarlama öncelikle ve en çok müşteriler ile ilgilidir. Müşterilere değer yaratmakla ilgilidir, ki böylece müşteriler mübadele sürecinde bir değer sunabilsinler. Pek çok durumda müşterinin sunacağı değer paradır, ancak para her durumda sunulan değer olmayabilir, değer yaratımının diğer şekilleri kitapta tartışılacaktır. Pazarlama alıcı ile satıcı arasındaki mübadeleyi gerçekleştirmektir, mübadele sürecini her iki taraf içinde mümkün olduğunca kolay, zevkli ve kârlı hale getirmektir. Pazarlama yaşam standardı getirir, ancak daha da önemlisi pazarlama insanlara ve ailelerine yaşamayı diledikleri türden yaşamlar sürdürebilmeleri için yollar sunar. Pazarlamacılar için parlak bir gelecek var: iletişimdeki yeni gelişmeler, tüketicilerin ve örgütsel müşterilerin yeni elde ettikleri güçler ve gittikçe küreselleşen pazarlardan gelen yeni rekabetler yeni mücadeleleri beraberinde getirmektedir. Her mücadele ise tüketiciler olduğu kadar işletmeler için, (pazarlamacılar için profesyonellik açısından olduğu kadar birer birey olarak da) yeni fırsatlar getirmektedir.
Bu kitapta pazarlamanın ne olduğuna yönelik bir bakış açısı önermek istenmektedir ve pazarlamaya inanan, ona hayran bir yazar tarafından yazılmıştır. Örgütler müşterilerinin ihtiyaçlarını daha etkin ve başarılı bir şekilde karşıladıkça, dünya hepimiz için daha da iyi olacak ve 21ci yüzyılın doğuşuyla selamladığımız iyimserlik boşa gitmeyecektir. Bu ikinci baskının yeni yanları şunlardır: ·  Çok farklı sektörlerden ve uluslararası daha geniş örnekler (ki bunlara Avrupa Mobil İletişim Endüstrisi, 21. Yüzyılın Erkeği ve Lastminute.Com (sondakika.com), kitap satış endüstrisi ve daha bir çok örnek dahildir) verildi. ·  Öğrencilerin öğrenmeleri ve değerlendirmelerine yardımcı olmak için tasarlanan yeni test soruları verildi. ·  İletişim teorisine daha fazla değinildi (etkilerin hiyerarşisi modeli dahil). ·  Marka konusuna daha fazla değinildi, markaların tanımları, marka geliştirme, marka ve göstergebilim (semiotics) ve markalamada stratejik konular dahil edildi. ·  İçsel pazarlama ve ilişkisel pazarlama konularına daha fazla değinildi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963