scorecardresearch.com Osmanlı Maliyesinin Şeffaflaşması ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Osmanlı Maliyesinin Şeffaflaşması

Osmanlı Maliyesinin Şeffaflaşması

Yazar : Abdüllatif Şener

Sayfa Sayısı : 297

Yayınevi : KAPI YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bütçelerin yayımlanmaya başlaması aynı zamanda Osmanlı maliyesinde şeffaflaşma sürecinin de başlaması anlamına gelmekteydi. Bütçe verilerinin hangi ölçüde gerçekçi olup olmadığı bir yana, daha sonraki yıllarda da pek çok bütçe yayımlanmış ve bu gelenek Osmanlı Devleti''nin sonuna kadar devam etmiştir. Osmanlı maliyesinin şeffaflaşması Batı baskısıyla yakın ilişkilidir. 1854 yılında Osmanlı Devleti dış borçlanmaya başladıktan bir süre sonra, borç veren ülkeler alacaklarının hangi düzeyde risk altında olup olmadığım anlayabilmek için baskı yapmaya başladılar. Borçlanmayı sürdürmeyi düşünen Osmanlı devlet adamları, bu dış isteklere cevap verme ihtiyacı duydular. Bir taraftan da, başta Ceriâe-i Havadis olmak üzere gazeteler İngiltere, Fransa, Hollanda, Rusya gibi yabancı devletlerin bütçelerini yayımlamaya başladılar. Bunların Osmanlı devlet adamları üzerinde özendirici etkileri oldu. Önce 1276 ve 1277 bütçelerine ait tablolar gazetelerde yayımlandı. Sonunda ilk kez 1279 bütçesi kitap olarak basıldı. Daha sonraki yıllarda da pek çok bütçe kitap olarak basılmıştır. Yayımlanan bu bütçeler içinde en kapsamlısı 1279 bütçesidir. Özellikle eyalet ve nezaretlere ait gelir ve giderlerin de tablolar halinde bir önceki yıl bütçeleriyle karşılaştırmalı olarak verilmiş olması önemli bir farkı göstermektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Analiz Maliye'

  Yazar : Özgür Şahan

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Analiz Maliye - Özgür Şahan AÇIKLAMA ANALİZ MALİYE...
  Devamı...
 • 'İşletme Kitabı'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  İşletme Kitabı - Başarılı bir marka nasıl yaratılabilir? Büyük bir iş lideri nasıl olunur? Neden bazı firmalar başarısız...
  Devamı...
 • 'Ekonomik Döngüler'

  Yazar : K. Batu Tunay

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Ekonomik Döngüler - K. Batu Tunay Ekonomik faaliyet hacmindeki dalgalanmalar, iktisatçıların en az yüz yıldır...
  Devamı...
 • 'Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital'

  Yazar : Thomas Piketty

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  İngilizcesi 600 bin, Fransızcası 300 bin satan Fransız ekonomist Thomas Piketty'nin kitabı nihayet Türkçede.
  Devamı...
 • 'Türkiye Ekonomisi'

  Yazar : S. Rıdvan Karluk

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Türkiye Ekonomisi - S. Rıdvan Karluk Türkiye Ekonomisinin Temel Özellikleri ve Dünya Ekonomisindeki Yeri *Milli...
  Devamı...
 • 'Başarı İçin Vitaminler'

  Yazar : Nihat Başbuğu

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Başarı İçin Vitaminler - Nihat Başbuğu - Hayat sahnesinde hepimiz...
  Devamı...
 • 'Mali Yerinden Yönetim'

  Yazar : Mustafa SAKAL, Ahmet KESİK, Tekin AKDEMİR

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Mali Yerinden Yönetim - Mustafa SAKAL, Ahmet KESİK, Tekin AKDEMİR Son 30 yılda demokratikleşme ve ekonomik etkinliği...
  Devamı...
 • 'Kamu Maliyesi'

  Yazar : Hakan AY

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Kamu Maliyesi - Hakan AY Kamu maliyesi alanında ortaya konmuş birçok değerli eser varken neden bu esere ihtiyaç...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963