scorecardresearch.com Merkez Bankalarının Eurosistem'e Entegrasyonu - (TCMB'nin Bağımsızlığı Üzerine Bir Değerlendirme) ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Merkez Bankalarının Eurosistem'e Entegrasyonu - (TCMB'nin Bağımsızlığı Üzerine Bir Değerlendirme)

Merkez Bankalarının Eurosistem'e Entegrasyonu - (TCMB'nin Bağımsızlığı Üzerine Bir Değerlendirme)

Yazar : Vedat Cengiz

Sayfa Sayısı : 158

Yayınevi : DEĞİŞİM YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ÖNSÖZ
Dünya ekonomilerinde bütünleşme yönünde ortaya çıkan gelişmelere paralel olarak merkez bankacılığı alanında da önemli değişiklikler olmuştur. Merkez bankaları kapsamlı bir yeniden düzenleme içerisinde girmiş ve bağımsız dünya çapından ilerleme kaybetmiştir. Şüphesiz bunda Avrupa Merkez Bankasının kurulması etkili olmuştur. Avrupa Merkez Bankasının kendisine verilen görev ve yetkilileri etkin bir şekilde yerine getirebilmesi politik otoritelerden bağımsız olmasıyla mümkündür. Yine Avrupa Merkez Bankası ile birlikte Eurosistemi oluşturan Ulusal Merkez Bankalarının Da bağımsız olmaları gerekmektedir. Zira tek para politikasının oluşturulması ve uygulanmasına aktif bir şekilde katılan Ulusal Merkez Bankaları arasındaki bütünlük ve uyum ancak bağımsız olmaları halinde sağlanabilir.
Bu nedenle Avrupa Merkez Bankasının bağımsızlığı Maastricht Anlaşması ile güvence altına alınmış ve Eurosisteme entegrasyon ile Ulusal Merkez Bankalarının bağımsızlık kriterleni gerçekleştirmeleri ön görülmüştür. Avrupa Birliği ile bütünleşme çabası içerisin de olan Türkiyenin de nihai amacı tam üyeliktir. Kronik enflasyon sorununu uzun bir süre çözemeyen Türkiye, Merkez bankacılığı alanında dünyada yaşanan yeni gelişmeler ve Avrupa Birliği Normlarına uyumu dikkate alarak 25 Nisan 2001 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kanununda değişiklik yapmıştır. Bu değişiklikler sonucunda banka bağımsızlık kazanmıştır
Bu çalışma Avrupa Birliğine tam üyeliği hedefleyen ve dolayısıyla Eurosisteme entegre olmak isteyen Ulusal Merkez Bankalarının, gerçekleştirmesi gereken düzenlemeleri bağımsızlık çerçevesinde ele almakta ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının bu açıdan değerlendirmektedir.
Çalışma büyük ölçüde Avrupa Merkez Bankasının yayınlarına dayanmaktadır. Avrupa Merkez Bankası tarafından hazırlanan aylık raporlar ve bu raporlarda yer alan makaleler, yıllık raporlar ve yakınlaşma raporları çok sayıda dillere çevrilerek yayınlanmaktadır. Konuyla ilgilenenler www.hcb.int. Sitesinde aynı kaynağı farklı dillerde ulaşabilmektedir. Bu çalışma hazırlanırken büyük ölçüde yukarıda belirtilen yayınların hem Almanca hem de İngilizce olanlarına ulaşılmış, ancak karmaşıklığa yer vermemek adına sadece İngilizce yayınlar kaynakça da gösterilmiştir.
Merkez bankasının bağımsızlığı konusunu Eurosisteme uyum açısında inceleyen bu çalışmanın ilgilenenlere faydalı olacağını umuyorum.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963