scorecardresearch.com Merkez Bankalarının Bağımsızlığı ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Merkez Bankalarının Bağımsızlığı

Merkez Bankalarının Bağımsızlığı

Yazar : Doç. Dr. Suat Oktar

Sayfa Sayısı : 174

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, merkez bankasının bağımsızlığı konusuna duyulan özel bir ilgilinin bir sonucudur. Konuya ilişkin olarak makale çerçevesinde bir yazı yazma isteğiyle başlayan bu çalışma tamamlandığında, bir dergi yazısının sınırları çoktan aşılmış bulunuyordu. Bu durum, boyutları genişleyen çalışmanın kitaba dönüşmesini hem sağladı hem de kolaylaştırdı.
Konunun geniş kapsamlı olması nedeniyle, inceleme alanı nisbeten sınırlı tutuldu. Türkiye’ye ayrıca yer verilmezken, bu boşluğun ileride yapılacak daha spesifik bir çalışmayla kapatılacağı düşünüldü.
Çalışmanın kapsamına giren yerli ve yabancı kaynakların tümüne ulaşılmasına yoğun çaba harcandı. Bu da, geniş bir kaynakçanın ortaya çıkmasını sağladı. Ancak literatürün çok büyük bir bölümünün yabancı orijinli kaynaklardan oluştuğu, Türkçe olarak kaleme alınmış ya da çeviri yoluyla dilimize kazandırılmış çalışmaların sayısının yok denecek kadar az olduğu görüldü. Bu çalışma biraz da bu boşluğun dolması amacından kaynaklandı. Çalışma bu amacın gerçekleşmesine katkı yapabilirse, yazar görevini yerine getirmiş sayacaktır. Kuşkusuz çalışmada görülecek hatalar ve eksikler tümüyle sadece yazarın kendisine aittir.
Bu arada, kitabın yayınını gerçekleştiren Bilim Teknik Yayınevine teşekkürü bir borç olarak kabul ediyorum.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963