scorecardresearch.com Marksist Kriz Kuramları Işığında Küresel Kriz ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Marksist Kriz Kuramları Işığında Küresel Kriz

Marksist Kriz Kuramları Işığında Küresel Kriz

Yazar : Cüneyt Akman

Sayfa Sayısı : 360

Yayınevi : KALKEDON YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eskiden bir inşaatçı spekülasyon için belli bir dönemde en fazla üç veya dört ev inşa ederken şimdi büyük bir arazi parçası satın almak (kıta Avrupası jargonunda bu kural olarak 99 yıllığına kiralamak anlamına geliyor) ve kendi kaynaklarının 20 ila 50 misli üzerine çıkacak şekilde 100-200 ev inşa etmek durumundadır. Bunun için gerekli fonlar morgıç yoluyla (abç) sağlanmakta; elde edilen para inşaat süregiderken mütahitin kullanımına verilmektedir. Fakat sonra bir kriz gelir ve taksit ödemeleri aksarsa bütün bir girişim genellikle batar... En iyi durumda evler daha iyi bir zaman gelene kadar yarım kalır; En kötü durumda evler haraç mezat yarı fiyatına satılır. Bugün, böylesi büyük çaplı spekülatif inşaat yöntemine başvurmadan hiç bir mütahit ayakta kalamaz.
Karl Marx
Kapital Cilt 2
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan ve bütün küreselliğine rağmen kimilerince “teğet geçtiğine” inanılan, genele baktığımızda deyim yerindeyse sokup çıkartan; kimilerince sırf içinden kârlı çıkmak adına birçok insanı mağdur eden “kriz” hâlâ etkisini sürdürüyor. Büyük şirketler krizi bahane ederek çalışanların işine son vermeye devam ederken, maaşlara zam yapılmaması da kenara not düşülüyor. Bilhassa memleketimizde, bu durumu sineye çekmek ise geleneklerimizde olan bir tutum. Hasılı kelam bunlar alışık olduğumuz meseleler, şaşıracak bir şey yok çünkü herkesin söylediği gibi, “bu ülke yıllardır ardı ardına krizler yaşıyor.” Kriz döneminin en şaşırtıcı olaylarından birisi ise Karl Marx’ın Das Kapital’inin başta Amerika olmak üzere birçok ülkede en çok satanlarda başa geçmesi olmuştu. Zira Marx 150 yıl öncesinden böyle bir krizin olacağının örneğini sergilemişti. Peki nasıl?

2005 yılında da ekonomist Cüneyt Akman ABD mortgage piyasasında bir kriz çıkacak ve tüm dünyaya yayılacak diye yazmıştı. Son krizi 3 yıl önce haber veren Cüneyt Akman bunu 150 yıl önce söyleyen Karl Marx’ın Kriz teorileri ışığında Küresel Kriz’i masaya yatırıyor kitabında. Akman, krizin sebeplerine ve önümüzdeki günlerdeki gelişimine çok farklı bir açıdan bakmış kitabında. Sıkıcı iktisadî izahatlar yerine ilginç sorular yöneltip, farklı cevaplar veriyor. Soruların bazılarını sıraladığımızda ne dediğimizi anlayacaksınız: Marx, Nostradamus olmadığına göre günümüz akademik iktisatçıların bilmediği neyi biliyordu? Yoksa okullarda okutulan iktisat teorisinin bizzat kendisi mi krizin sebeplerinden biri? Marksist iktisatçıların çoğu neden Marx’ın tersine, bu kez krizi tahmin edemediler? Bu krizi bu kadar beklenmedik kılan şey neydi?

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963