scorecardresearch.com Kutsal Ekonomi / Geçiş Çağında Para, Armağan ve Toplum ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kutsal Ekonomi / Geçiş Çağında Para, Armağan ve Toplum

Kutsal Ekonomi / Geçiş Çağında Para, Armağan ve Toplum

Yazar : Charles Eisenstein

Sayfa Sayısı : 377

Yayınevi : OKUYAN US YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Parayı nasıl bilirsiniz? Bütün kötülüklerin anası mı? Mutluluğun önşartı mı? Yaşamınızın amacı mı?
En son ne zaman birisine ihtiyacı olan bir şeyi armağan ettiniz?
Para olmadan yaşayabilir misiniz, ya da daha azına razı mısınız?
Yaşamınızda öznesi para olmayan hangi kavramlar kaldı? Para nasıl Kutsal olabilir?

Parayla ilgili tüm bildiklerinizi unutun. Kutsal Ekonomi para, insan ve toplum ilişkilerini yeniden tanımlıyor, parasız bir hayatın mümkün olabileceğini söylüyor. Bir eko-ütopya değil bu; dünyada örnekleri olan, üstelik bizim toplumumuzda köklerini sürdüren bir sistem. İmece bu topraklarda hâlâ yaşıyor, tohumlar  "kurda, kuşa, aşa" diye serpiliyor.

Bu kitapta anlatılanlar bildik şeyleri bilinmedik bir biçimde ortaya koyuyor. Ekonomiyi gündelik hayatımızın içinde aykırı sorularla, sıradışı örneklerle açıklıyor. Bizde fazla olanı paylaştıkça nasıl daha zengin ve daha mutlu olabileceğimizi, daha çok boş zamana kavuşabileceğimizi anlatıyor.

Hepinizin içinden geçen sorular olduğunu biliyoruz, Kutsal Ekonomi''de bu sorulara cevap almakla kalmayacak, daha güzel bir dünya için  kendi yöntemlerinizi ortaya koymakla ilgili cesaret de bulacaksınız. Bu kitap Armağan Ruhu ile yazıldı; alın ve ihtiyacı olan birine armağan edin. 

''''Geleceğin topluluğu paranın karşılayamayacağı gereksinimlerden doğacak.''''

''''Güzel bir şey yaratmaya geldik buraya; ben buna, “yüreklerimizin bize mümkün olduğunu söylediği daha güzel dünya” diyorum. Bunun gerçekliği giderek içimize işledikçe ve krizlerin kesişmesi bizi eski dünyanın dışına ittikçe, kaçınılmaz olarak giderek daha çok insan bu gerçekle yaşayacak: senin için daha fazlasının benim için daha azı olmadığı gerçeğiyle; sana ne yaparsam kendime de onu yaptığım gerçeğiyle; verebildiğini vermek ve ihtiyacın olanı almak için yaşamak gerçeğiyle. Bunu yapmaya hemen şimdi başlayabiliriz.''''  (Kitaptan)
Arka Kapak:

"Şirketler Dünyayı Yönettiğinde" adlı kitabın yazarı  David Korten’in  "zamanımızın gelmiş geçmiş en büyük düşünürlerinden biri" olarak söz ettiği Charles Eisenstein,  Kutsal Ekonomi kitabında krize rağmen ayakta kalmanın yollarını anlatıyor.

"Occupy Wall Street/ Wall Street''İ İşgal et" sloganıyla yola çıkan finans dünyasına başkaldırı hareketinin de fikir babası olan Eisenstein, bu aykırı kitabında,

* Parayla ilişkimizde neyin yanlış olduğunu gösteren temel bir analiz sunuyor;
* Farklı bir para kavramının ve buna dayanan ekonomik sistemin nasıl bir dünya yaratabileceğini betimliyor; parayı eski "kutsal" haline nasıl dönüştüreceğimizi anlatıyor;
* Bu dünyayı yaratmak için gerekli kolektif eylemleri ve bu eylemlerin nasıl gerçekleştirilebileceğini gösteriyor;
* Bu dünya dönüşümünün bireysel boyutlarını, “armağan kültürüyle yaşamak” dediği kimlik ve varlık değişimini inceliyor.

Bu kitabı okuyun ve sonra "armağan edin". Çünkü hepimiz  aynı gemideyiz ve birbirimize ihtiyacımız var.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963