scorecardresearch.com Küresel İklim Değişimi, Biyoenerji ve Enerji Ormancılığı ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küresel İklim Değişimi, Biyoenerji ve Enerji Ormancılığı

Küresel İklim Değişimi, Biyoenerji ve Enerji Ormancılığı

Yazar : Nedim Saraçoğlu

Sayfa Sayısı : 300

Yayınevi : EFİL YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dogal küresel isinmanin çevresel maliyetinin trilyonlarca dolar ile ölçüldügü göz önüne alinmalidir. BM Raporu, biyokütlenin birlesik isi ve güç üretiminde kullaniminin sera gazi emisyonlarini azaltmak için en iyi ve en ucuz seçeneklerden biri olacagini açiklamaktadir. Fotosentez ile enerji biçiminde depolanan enerji miktari dünyanin yillik enerji gereksiniminin yaklasik on katina esdegerdir. Biyokütlenin % 90''dan fazlasini orman agaçlari olusturmaktadir. Dünya ormanlari günümüzde endüstriyel odun gereksinimlerini karsilarken, ayni zamanda insan topluluklarinin enerji gereksinimlerine önemli katki saglayabilmektedir. FAO 2010 Raporu''na göre Türkiye''deki ormanlarin tuttugu karbon miktari 2 milyar ton olarak tahmin edilmektedir. Ormanlarin karbon birikimi ve hava kirliliginin azaltilmasi fonksiyonlari sadece ulusal açidan degil, küresel açidan da önemlidir. Türkiye''deki toplam enerji üretiminde temiz enerjilerin payi artirilmalidir. Bütün dünyada oldugu gibi ülkemizde de enerji yasamsal bir konu oldugundan, kendine yeterli, sürekli, güvenilir ve ekonomik bir elektrik enerjisine sahip olunmasi yönünde, disa bagimli olmayan yerli, temiz enerji kaynaklarindan en üst düzeyde yararlanilmasi gerçeklestirilmelidir. Türkiye''de enerji yatirimlarini tesvik etmeyi amaçlayan Yenilenebilir Enerji Kaynaklari (YEK) Yasa Tasarisi''mn bir an önce yürürlüge girmesi ile özel sektör tarafindan kurulacak birlesik biyokütle isi ve güç santralleri ile odun peleti üretim tesislerinin sayisi hizla artabilecek ve ülke enerji üretim potansiyeline önemli katkilar saglanabilecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963