scorecardresearch.com Kayıt Dışı ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kayıt Dışı

Kayıt Dışı

Yazar : Nevzat Erdağ

Sayfa Sayısı : 460

Yayınevi : CİNİUS YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sağlıklı bir sosyal, siyasal ve ekonomik düzen kurabilmenin temel şartlarından birisi toplumda yasadışı yollardan elde edilen gelirlerin ekonomi içindeki payının mümkün olan en alt düzeye çekilmesidir. Bilindiği üzere ekonomik ve mali göstergeler bireyler ve şirketler için ne kadar önemli ise devlet hayatı için de en az o kadar önemlidir. Zira devletler ailesinde ekonomik ve mali durumunuz olumlu seyir izlemiyorsa içeride ve dışarıda itibarınız olmayacaktır ve belki de zaman içerisinde bağımsızlığınıza gölge düşecektir.
Bugün dünyaya yön veren ülkeler bu noktada başarılı olan ülkelerdir. Buna mukabil yabancı finans kurumlarının direktiflerine ve reçetelerine muhtaç olan ülkeler ise dış etki ve baskılara açık bir pozisyon oluşturmakta, ekonomik ve siyasi istikrarı bir türlü yakalayamamaktadırlar. Cumhuriyet öncesinde, Osmanlı Devletindeki Duyun-u Umumiye İdaresi (Genel Borçlar İdaresi) herkesin malumudur. Geniş bir coğrafya da egemen olan devletimiz ekonomik ve mali düzlemde dışa bağımlılığın artması sonucunda, iç ve dış borç kamburunun altında ezilmiş, bu ise beraberinde siyasi istikrarsızlığı oda dağılma sürecini getirmiştir. 1071’den beri yurt edindiğimiz Anadolu’muz çok değil, 87 yıl önce işgallere maruz kalmış, ülkemiz insanı elindeki tüm imkânları seferber ederek kurtuluş savaşı verilmiş ve sonrasında siyasi bağımsızlık korunabilmiştir. Maalesef bugün Türkiye’miz IMF’den borç alan ülkeler sıralamasında en ön sıralarda gelmektedir.. En çok borca sahip ülkeler sıralamasında yine aynı öncülüğünü koruyan biz hâlâ “çevrilebilir borç” söylemine sığınmış gözüküyoruz. Sık sık krizlerle boğuşan bir ülke olmamıza rağmen, borçlu olmanın psikolojik anlamından henüz çok uzağız. Bir yanda çok ağır dış ve iç borç yükü diğer yanda da %70’lere varan kayıt dışı ekonomi gerçeği, ortaya çıkmaktadır. Dış ve iç borç yükü dayanılmaz hale gelen bir ülkenin sağlıklı gelire ihtiyacı olduğu ortadadır. En sağlıklı ve garantili gelir ise devletin egemenlik hakkından kaynaklanarak karşılıksız olarak topladığı vergi gelirleridir. Vergi gelirlerinin hatırı sayılır bir rakama ulaşması ve kamuoyunun vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ise kayıt dışı ekonomi ve ona sebebiyet veren toplumun kanayan yarası yolsuzluk ile ciddi bir mücadeleyi ve kayıt dışını olabilecek en alt seviyeye çekmeyi gerektirir. Kayıt dışı ekonomi kayıtlı ekonomiyi ve vergi adaletini temelden sarsan ve istikrarı bozan bir olgudur...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963