scorecardresearch.com Kamu Ekonomisi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kamu Ekonomisi

Kamu Ekonomisi

Yazar : Mustafa Durmuş

Sayfa Sayısı : 348

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki çalışmada birinci yöntem kaçınılmaz olarak benimsenmiş olsa da, piyasaya alternatif mekanizmalar, piyasaya eleştirel yaklaşımlar ve çözümlere yer verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, özellikle birinci bölümde neo-klasik iktisadın tüketici, piyasa ve kamu konusundaki görüşleri eleştirel bir yaklaşımla da ele alınmış ve alternatif kavramlar ortaya konmuştur.
Ancak, bunlar ikinci yöntemin hayata geçirilmesine yetmemektedir. Çünkü hem teoride hem de uygulamada kamu ve özel sektör ya da piyasa ile planlama arasında kalın çizgiler çekmek her zaman mümkün olamamaktadır. Ayrıca pür iktisadi bir yaklaşımla kamunun, dolayısıyla da kamu ekonomisinin niteliğinin belirlenmesi son derece zordur. Bu çoklu disiplinler bir yaklaşım uygulamayı gerekli kılar ve böyle bir çalışmanın boyutlarım aşar. Bu nedenle de geleneksel yaklaşıma sadık kalınırken, konuların içinde eleştirel bir duruş da sergilenmeye çalışılmıştır.

Kitap, özelleştirme - kamulaştırma, kamusal mal sunumu, kamu harcamaları, etkinlik ve adil bölüşüm sorunları ve politik ekonomi gibi temel konulardan oluşmaktadır. İlerde çıkacak olan genişletilmiş baskıda ise kamu ekonomisinin gelirler / vergileme ve gelir dağılımı gibi boyutları da yer alacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963