scorecardresearch.com Kalkınma Ekonomisi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kalkınma Ekonomisi

Kalkınma Ekonomisi

Yazar : Mustafa Şeref Akın

Sayfa Sayısı : 218

Yayınevi : KİTAPDOSTU YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Kalkınma Ekonomisi''nde son yıllarda büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu ders kitabı, bu ilerlemelerin bir bölümünü aktarabilmek amacıyla kaleme alındı. Ancak güncelliğinden ve konuları derinlemesine incelemeye gayret gösterildiğinden, kalkınma, büyüme, uluslararası ekonomi ve politik ekonomiyle ilgilenenlerin de okuyabilecekleri bir kaynak çalışmadır.

Kalkınma bir parasal zenginleşme değildir. Parasal zenginleşme bir sonuçtur. Zaten diğer şekilde olsa idi, petrol zengini bir ülke olan Suudi Arabistan''ı kalkınmış ülkeler grubuna sokardık. Bu ülkenin zenginliği, verimlilik esasına dayalı değildir. Doğal kaynakları bittikten sonra Suudi Arabistan''ın parasal zenginliği de bitecektir. Kişi başına gelir itibariyle Suudi Arabistan kalkınmış ülke statüsünde olabilir ancak diğer bazı önemli kriterleri koyduğumuzda Suudi Arabistan kalkınmamış ülke statüsündedir.

Bazı önemli kriterlerden kasıt nedir? Kurumsallaşma, kırsal gelişme, tasarruf oranı, sanayileşme, dengeli gelir dağılımı, çocuk işçiliğin önlenmesi... vs. Türkiye''miz ve kalkınmakta olan ülkeler bu kriteri ne kadar ilerleme sağlayabiliyorlar? İşte kitabimiz bu soruların cevaplarını arıyor. Bu soruların cevaplarını ararken birçok çözüm önerilerini de getiriyor.

Kitap hem teorik hem de ampirik olarak konuları işliyor. Her bölümde bir uygulama çalışması incelenmiştir. Yine her bölüm de Türkiye ayrı bir konu başlığı olarak konulması kitabın yabancı çeviri kitaplarından önemli bir farkıdır. Ayrıca dönem ödevi veya araştırma konularının önerilmesinden gaye öğrenciye ezber cevaplar yerine kendi taramasıyla bilgilere ulaşması içindir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963