scorecardresearch.com John Kenneth Galbraith - İktisadi Düşüncenin Değişimine Bir Katkı ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
John Kenneth Galbraith - İktisadi Düşüncenin Değişimine Bir Katkı

John Kenneth Galbraith - İktisadi Düşüncenin Değişimine Bir Katkı

Yazar : Sema Yılmaz

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : KALKEDON YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Galbraith çağımızın en ünlü teori karşıtı iktisatçısıdır. İktisat teorisinin yerleşmiş fikirlerine yönelttiği eleştirilerle ün kazanır. Galbraith ekonomide, yoğunlaşmanı kaçınılmaz olduğunu düşünür. Geleneksel iktisatçıların görünmeyen eli modern ekonominin işleyişini açıklayamaz, öyleyse yeni bir kavramam ihtiyaç vardır. Galbraith karşı güç kavramını ortaya atar. Ona göre, büyük çaplı şirketlere bir tepki olarak, piyasanın diğer yanında büyük karşı örgütler doğar. Karşı örgütlere bir örnek olarak endüstri çapında örgütlenmiş sendikalar örnek verilebilir. Modern piyasayı düzenleyen yeni mekanizma budur. Ona göre, karşı güç bazı sektörlerde kendiliğinden oluşmuyorsa devlet bunların oluşmasına yardım etmelidir.
Galbraith, Keynesyen politikaları da şiddetle eleştirir. Ona göre salt ekonomik büyüme bütün sorunları çözmeyeceği gibi devletin ekonomik alanda tek görevi olarak tam istihdamı sağlamayı benimseyip kaynak dağılımını pazar mekanizmasına bırakmakla yerinmesi tümüyle yanlıştır. Çünkü büyük şirketlerin varlığı pazar mekanizmasının optimum olarak kaynak dağılımının sağlanmasını engellemektedir. Tüketiciler, büyük şirketlerin yöneticilerince, pazarlama örgütleri ve reklam faaliyetleriyle yönlendirilmektedirler. Galbraith, büyük şirketlerin yapısını ve onların teknostrüktür asını verdiği yönetici grubunu inceler. Ölçek ekonomisinin tanıdığı avantajlardan yararlanan bu şirketlerin büyümesinde bir sınır yoktur. Şirket büyüdükçe artık sahibinin onu tek başına yönetmesi olanakasızdır. Bir yığın teknisyen orta ve yüksek kademe yöneticisi gerekir. Teknostrüktür hisse sahiplerine karşı karar verme özgürlüğünü korumak için mücadele eder. Bunun için şirketin büyümesine çalışır. Öyleyse modern şirketlerde karı maksimize etme ilkesi, yerine büyüme ilkesine bırakır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak- Bankacılıkta Satışın El Kitabı 2'

  Yazar : Osman Çelebi

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Müşterinin Kalbinde Taht Kurmak- Bankacılıkta Satışın El Kitabı 2 - Osman Çelebi Yazarın çeyrek asırlık bankacılık...
  Devamı...
 • 'Perakende Yönetiminin Temelleri'

  Yazar : Kenan Aydın

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Perakende Yönetiminin Temelleri - Kenan Aydın Türkiye''de; özellikle 1980''lerin ortalarından itibaren gözlenen...
  Devamı...
 • 'Gölge İş'

  Yazar : Ivan Illich

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Gölge İş - Ivan Illich Bir tarihçi olarak tamamen yeni olma iddiası taşıyan her şeye şüpheyle yaklaşırım. Bir fikrin...
  Devamı...
 • 'Marina İşletmeciliği'

  Yazar : Ferika Özer Sarı

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Marina İşletmeciliği - Ferika Özer Sarı Lisans eğitimini Çukurova Üniversitesi, Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik...
  Devamı...
 • 'Depolama ve Depo Yönetimi'

  Yazar : A. Zafer Acar , Emre Çakmak

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Depolama ve Depo Yönetimi - A. Zafer Acar , Emre Çakmak Lojistik, işletmelere hız ve esneklik sağlamasının yanında...
  Devamı...
 • 'Sekreterlik Bilgisi'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Sekreterlik Bilgisi - Doç. Dr. Hasan Tutar, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altınöz, Öğr. Gör. Selin Aygen Çalışmada temel sekreterlik...
  Devamı...
 • 'Turizm Pazarlaması'

  Yazar : Necdet Hacıoğlu

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Turizm Pazarlaması - Necdet Hacıoğlu Dünyada ve Türkiye’de uluslararası turizm talebi hızla artmaktadır. Turizm...
  Devamı...
 • 'Yenilik Ekonomisi'

  Yazar : Doç. Dr. Arif Özsağır

  Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası


  Yenilik Ekonomisi - Doç. Dr. Arif Özsağır Dünyamız artık eski dünya değildir. Dün kullandığımız usul, yöntem ve süreçlerin...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963