scorecardresearch.com Görünmez Değerler ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Görünmez Değerler

Görünmez Değerler

Yazar : Mustafa Şeref Akın

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : KİTAPDOSTU YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Klasik ekonomi, endüstri dönemine ait fiziksel sermaye üzerine odaklanmış bir öğretidir. Bu kitap ise bilgi ekonomisi ile başlayarak GÖRÜNMEZ DEĞERLERİ ve Yeni Ekonomi''yi anlatmaya gayret göstermektedir. Yeni Ekonomi''de firmalar, artık varlık olarak fiziksel sermayeyi değil, bunun dışındaki insan sermayesi (liderlik, vizyon, motivasyon), sosyal sermaye, kurumsal sermaye, entelektüel sermaye (yapısal, insan, müşteri sermayesi) ve itimat sermayesi gibi görünmeyen ve elde tutulamayan sermaye türlerini biriktirmektedir.
Dolayısıyla şirketlerin temel kaynakları artık paradan bilgi sermayesine dönüşmüştür. Cep telefonu, GIS sistemi, internet veya telekonferansın is hayatına etkisi bugün, insanın her an her yerde bulunma ihtiyacını önceleri hayal bile edemeyeceği bir şekilde karşılamaktadır. Buna paralel olarak temel pazarlama ağı da perakendecilikten internete kaymaktadır.
İnternete bağlı bir firma hemen ulusal ve hatta uluslararası pazarlara girmektedir. İste bu kitabı, yaşanan tüm bu hızlı değişimi kavramaya yardımcı olması ümidiyle kaleme aldım. ''Entelektüel sermaye'' basta olmak üzere tüm yeni sermaye türlerinin özü, bilgiye, görünmez varlıklara dayanan, tüketilemez bir tabiata sahip olmasıdır. Fiziksel sermaye likidite darlığı, makinenin sınırlı bir ömre sahip olması ve hammadde kaynaklarının tükenebilmesi sonucunda azlık sendromu gibi sıkıntılarla karsı karsıya kalır. Hâlbuki şirket, örneğin bir itibar sermayesi sayesinde yaratacağı ek kaynaklarının tükenmesiyle karsı karsıya kalmayacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963