scorecardresearch.com Ekonomik Göstergeler Ve İstatistikler Rehberi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ekonomik Göstergeler Ve İstatistikler Rehberi

Ekonomik Göstergeler Ve İstatistikler Rehberi

Yazar : Elif Çepni

Sayfa Sayısı : 239

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İkinci baskısı 2005 yılında Seçkin Yayınlarından çıkan Ekonomik Göstergeler ve İstatistikler Rehberi adlı kitap, enflasyon nedir, neden enflasyon düşerken fiyatlar düşmez, TÜFE ve ÜFE (eski adıyla TEFE) neyi ifade eder ve enflasyon nasıl ölçülür, Cari Açık nedir, Döviz Kurunu yani dövizin fiyatını hangi faktörler belirler, Bileşik Faiz ve Reel Faiz nasıl hesaplanır, Gayri Safi Milli Hasıla ile Gayri Safi Yurt İçi Hasıla''nın farkı nedir, Satın Alma Gücü Paritesi ile kişi başına milli gelir niye Türkiye''de daha fazla çıkmaktadır, Spekülasyon nedir, kimler spekülatördür, her spekülasyon kötü müdür, Faiz Dışı Fazla nedir, Hazine Tahvili ve Bonosu arasındaki fark nedir, Genel Bütçe , Katma Bütçe, Konsolide Bütçe neyi ifade ederler, Para Piyasası ve Sermaye Piyasasının farkı nedir, önemli uluslararası borsa endeksleri hangileridir (FTSE, Standard &Poor''s 500, Dow Jones, Nikkei vd), IMKB''nin temel endeksleri hangileridir (Ulusal 100,50 ve 30, vd), Eurodollar piyasası nedir, Sendikasyon Kredisi nedir , İnsani Gelişim Endeksi ve Fakirlik Endeksi gibi kalkınma istatistikleri nasıl yorumlanır gibi soruların hepsine cevap bulabileceğimiz bir bilgi kaynağıdır.

Kitabın üçüncü baskısında daha önceki baskılarda yer almayan birçok konuya daha yer verilmiştir.
Petrol Piyasası, Riskin Ölçülmesi, Spekülatif Baskı Endeksi, İşçi Ücreti ve İşçi Maliyeti Farklılığı, Fırsat Maliyeti kavramı ve ekonomi hayatındaki önemi, Ekonomik Rant, Spread ve Finansal Tabloların okunması, ülkelerin büyüme rakamlarını kullanarak gelecekte hangi hayat standardına ulaşılacağı veya hangi ülkelerin yakalanabileceği gibi konularda kullanabileceğimiz değişik büyüme formülleri , Elastikiyet kavramının fiyat stratejileri ve devalüasyondaki önemi gibi bir çok konu ilave edildi.

Kitabın en sonuna ekonomik istatistiklere ulaşılabilecek internet adresleri ve ölçü birimleriyle ilgili ( örneğin 1 varil ham petrol kaç litredir acaba diye düşünenler hemen bu tür bir soruya cevap bulabilsin istedik) pratik bir kaynak kısım ilave ettik.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963