scorecardresearch.com Devlet ve Piyasa - Regülasyon Ekonomisine Giriş ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Devlet ve Piyasa - Regülasyon Ekonomisine Giriş

Devlet ve Piyasa - Regülasyon Ekonomisine Giriş

Yazar : Fuat Oğuz

Sayfa Sayısı : 316

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Devlet gündelik hayatımızı çok değişik biçimlerde etkilemektedir. İçtiğimiz suyun içermesi gereken klor miktarından, bankaların uygulayabilecekleri kredi kartı şartlarına, tükettiğimiz elektriğe ne kadar fiyat ödeyeceğimize ve bindiğimiz taksilerin hangi özelliklere sahip olacağına kadar pek çok düzenleme devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.
Devletin bu düzenlemeleri niçin ortaya çıkmaktadır? Bu düzenlemelerin ekonomik mantığı ve gerekçeleri ile ekonomik ve sosyal sonuçları nelerdir? Bu kitabın amacı bu soruları ele almak ve teorik bir çerçeve içinde Türkiye''deki devletin ekonomiyi düzenlemeler yoluyla kontrol etme yöntemlerini ve sonuçlarını incelemektir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
Bağımsız İdari Otoriteler/Kamu Yararı Teorisi/Ekonomik Regülasyon Teorisi/Doğal Tekel Analizi/Doğal Tekellerin Regülasyonu/Alternatif Regülasyon Modelleri/Eleştirel Regülasyon Teorileri/Yeni Kurumsalcı Regülasyon Modeli/Düzenleyici Etki Analizi/Regülatörün Bağımsızlığı ve Regülasyon Reformu/Rekabet Politikası ve Regülasyon İlişkisi/Regülasyon Ekonomisi Nereye Gidiyor?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963