scorecardresearch.com Bir Serbest Piyasa Hikayesi - Jonathan Gullible’ın Maceraları ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Serbest Piyasa Hikayesi - Jonathan Gullible’ın Maceraları

Bir Serbest Piyasa Hikayesi - Jonathan Gullible’ın Maceraları

Yazar : Ken Schoolland

Sayfa Sayısı : 197

Yayınevi : LİMAN YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Jonathan’ın Rehber İlkeleri

Benim felsefem, kendi kendine ait olma ilkesine dayanır. İnsanın hayatı kendine aittir. Hiç kimse ya da hiçbir grup senin hayatına sahip değildir, sen de başkalarınınkine sahip olamazsın.

Hayatınızın hasatı mülkünüzdür; emeğinizin meyvesidir; zamanınızın, enerjinizin ve yeteneklerinizin ürünüdür. Gönüllü olarak mülk alışverişi yapan iki kişinin durumu hiç mübadele yapmayanlardan daha iyidir. Yeter ki yasal olarak bu kararı kendileri vermiş olsunlar.

Kendi hayatınızı, özgürlüğünüzü ve hakkıyla elde ettiğiniz mülklerinizi koruma hakkına sahipsiniz. Başkalarının hayatı, özgürlüğü veya mülklerine karşı zorbalık girişimlerinde bulunma hakkına sahip değilsiniz. Dolayısıyla başkalarını da sizin adınıza zorbalık yapmak için görevlendiremezsiniz.

Kendiniz için lider arama hakkına sahipsiniz, ancak başkalarına yöneticiler dayatma hakkınız yoktur. Memurlar nasıl seçilirse seçilsin, başkalarından daha yüksek hak veya iddiaları yoktur. Kendinizin sahip olmadığı hakları onlara veremezsiniz. Hayali unvanlara bakılmaksızın memurların öldürme, köleleştirme veya çalma hakları yoktur.

Kendi hayatınıza kendiniz sahip olduğunuzdan, hayatınızdan kendiniz sorumlusunuzdur. Kendi değerlerinize dayanan kendi hedeflerinizi seçersiniz. Başarı ve başarısızlık, öğrenmek ve büyümek için gerekli unsurlardır.

Başkalarının adına yaptığınız eylemler, veya başkalarının sizin adınıza yaptığı eylemler, ancak gönüllü, ortaklaşa bir fikirden çıktığında erdemlidir. Zira erdem, özgür seçim varsa var olabilir.

İşte bu, gerçek özgür bir toplumun temelidir. Bu, sadece insan hareketinin en pratik ve ilgili temeli değil, aynı zamanda en etik yönüdür.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963