scorecardresearch.com 1980'den Günümüze Türkiye Ekonomisi ve Tüm Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası Kitapları Radikal Kitap'ta!
1980'den Günümüze Türkiye Ekonomisi

1980'den Günümüze Türkiye Ekonomisi

Yazar : Jale Yalınpala Çokgezen

Sayfa Sayısı : 316

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Ekonomi / Pazarlama / İş Dünyası

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Çalışmanın ilk bölümünde Türkiye ekonomisinde büyük dönüşümün başladığı 1980-1989 dönemi tüm yönleri ile ele alınmış, ilk olarak siyasi yapının gelişimi izlenmiş, daha sonra dönemdeki önemli gelişmeler dikkate alınmış, döneme damgasını vuran dış ticaret ve kambiyo politikasının gelişimi anlatılmış, sermaye hareketleri ve faiz oranındaki değişmeler vurgulanmıştır. Daha sonra kamu kesimi genel dengesi ile iç ve dış borçlanma göstergeleri incelenmiştir. Makro dengelerin gelişimi, büyüme, enflasyondaki değişiklikler, para politikası uygulamaları incelenmekte, nihayetinde dış ekonomik ilişkilerin ilgili dönemde ne gibi değişmeler gösterdiği incelenmektedir.İkinci bölümde ise, 1990-1999 döneminde Türkiye ekonomisini yönlendiren politikalar araştırılmış, ilk olarak siyasi yapının gelişimi dikkate alınmıştır. Daha sonra sermayenin liberalizasyonu çerçevesinde yapılan düzenlemelere değinilmiş, sermaye hareketleri incelenmiştir. Bu dönemde Türkiye ekonomisini büyük oranda etkileyen dış dünyadan kaynaklanan krizlere yer verilmiş, 1994 Latin Amerika, 1997-1998 Doğu Asya ve Rusya’da yaşanan krizlerin nedenleri ve ekonomik etkilerine yer verilmiştir. Bunu takiben Türkiye ekonomisinde bu krizlerin yansıması dikkate alınmış, krizlere karşı alınan tedbirlere yer verilmiştir. İncelenen dönemde krizin en çok etkilediği, cari işlemler, dış ticaret dengesi ve para politikalarının gelişimi yorumlanmış, daha sonra kamu kesimi genel dengesine yer verilmiş ve son olarak dış ekonomik ilişkilerin gelişimi incelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise, 2000-2008 döneminde Türkiye ekonomisinde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelere yer verilmiştir. İlk olarak siyasi yapının gelişimi dikkate alınmış, daha sonra 2000’li yıllara damgasını vuran krizlere değinilmiştir. 2001 ve 2007 yılında yaşanan krizlerin ortaya çıkış nedenleri sorgulanmış, ekonomik etkilerine yer verilmiştir. 2001 yılında krize karşı alınan tedbirler arasında yer alan Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı’na yer verilmiş, bu dönemde ekonomik büyüme ve makro göstergelerin gelişimi dikkate alınmıştır. Bu bölümde kamu kesimi genel dengesinin gelişimi, iç ve dış borçlanmanın seyri ile para piyasalarının gelişimi yorumlanmakta, yaşanan dönüşümlerin etkilerinin hissedildiği cari işlemler dengesi, dış ticaret dengesi ve sermaye hareketlerinin gelişimi dikkate alınmakta, son olarak dış ekonomik ilişkilerin gelişimine yer verilmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963