scorecardresearch.com UZMAN ÖĞRETMEN BAŞÖĞRETMEN SINAVLARINA HAZIRLIK (EDİTÖR: YÜKSEL ÖZDEN) ve Tüm Eğitim Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
UZMAN ÖĞRETMEN BAŞÖĞRETMEN SINAVLARINA HAZIRLIK (EDİTÖR: YÜKSEL ÖZDEN)

UZMAN ÖĞRETMEN BAŞÖĞRETMEN SINAVLARINA HAZIRLIK (EDİTÖR: YÜKSEL ÖZDEN)

Yazar : Mehmet Şişman

Sayfa Sayısı : 900

Yayınevi : PEGEM AKADEMİ

Tür : Eğitim Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sevgili Öğretmenim! Yaşamın bir sınav olduğunu... ve hiçbir sınavın yaşamdan daha önemli olmadığını sizden öğrendik. Yılların tecrübesi alışkanlıkları ve eğitime-okumaya-öğretmeye olan tutkunuz kim bilir kaç öğrenciye rehber olmuştur? Bu donanımınızla ve edindiğiniz deneyimlerle nice sınavları başardınız. Aslında her bir öğretmenimizin hak ettiği sıfat ve hakların şimdi Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavına (KBYS)  bağlı olarak kazanma imkanının doğması yeni bir açılımdır ve bu bakımından sevindiricidir. Umarız bu uygulamanın çerçevesi genişletilerek zaman içinde tüm öğretmenlerimizi kapsayacak şekilde bir sonuca ulaşır. Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınav programının içeriği şöyle ifade edilebilir;Bireyin fizyolojik psikolojik ve sosyal gelişimini bilmek öğretme-öğrenme davranışları bakımından evrensel bir öğretmenlik anlayışı haline gelmiştir. Öğretmenlerimizin öğrencilerinin genel-özel niteliklerini gelişmişlik düzeylerini ve bireysel farklılıklarını dikkate alarak davranmaları öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Öğrenme ve öğretme ilke ve yöntemleri öğrenmenin doğası öğrenilen davranışların hangi düzeyde ve nasıl öğrenildiğinin ölçülmesi ve oluşan davranış değişikliğinin sonuçları ile kalıcılığının gözlenmesi önemli öğretmenlik davranışları içinde yer almaktadır. Öğretmenlerin okulda ya da sınıfta öğretimi planlama düzenleme sunma davranışları ile bu süreçte meydana gelen iletişimin niteliği öğrenme sonuçlarını etkilemektedir. Öğrenme ortamında öğrencileri ve siz sevgili öğretmenlerimizi doğrudan etkileyen konularla sınırlandırılmış bir yaklaşımla tasarlanmış olan ?Öğretmenlik Mesleği Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı? yapılacaktır. Sınav konuları öğretmenlerimizin hemen her gün yüz yüze oldukları ve mutlaka bir çözüm bularak sürdürdükleri eğitim ve öğretim faaliyetlerini içermektedir.Bu sınavı siz öğretmenlerimiz bakımından çok kolay hale getirmeyi amaçladık. Şöyle ki; bazı kavramlar ve bunların günlük eğitim ve öğretim uygulamalarıyla ilişkilendirilmesi için elinizdeki kaynağı gözden geçirmeniz geçmişte öğrendiğiniz bir çok konuyu yeniden hatırlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca çıkmış sorularla önünüzü görecek konu testleri ile bilginizi sınayacak ve deneme testleriyle de sınav sonuçlarınızı hesaplayabileceksiniz. Sınavın genel kültür kısmına gelince bu toplumun gerçek aydınları öğretmenlerdir. Tüm ekonomik yetersizliklere rağmen günlük gazetesini alan ya da mutlaka bir günlük gazeteyi gözden geçiren öğretmenlerimiz için kaygılanacak bir durum yoktur. Size güveniyoruz öğretmenim... başarı ve mutluluklar dileklerimizle... Ayrıca 27 Kasım 2005 de yapılan Uzman Öğretmenlik Baş Öğretmenlik Sınavı soruları ve yanıt anahtarından oluşan bir kitapçık da kitabın ekinde verilmektedir. Bu soruların açıklamalı çözümleri ise www.pegema.com.tr de yayımlanmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963