scorecardresearch.com Türkçe Öğretiminde Tiyatro Ve Uygulamalar ve Tüm Eğitim Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkçe Öğretiminde Tiyatro Ve Uygulamalar

Türkçe Öğretiminde Tiyatro Ve Uygulamalar

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : MAYA AKADEMİ

Tür : Eğitim Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eğitim, insan yaşamının her evresinde lazım olacak donanımları insana kazandırıcı ve bu donanımların nasıl kullanılacağını Öğretici niteliklere sahip bir sistemler bütünüdür. İnsan, yaşamı boyunca planlı ya da plansız hep bir eğitim sürecinin içerisinde yer alır. Bu eğitim süreci içerisindeki en önemli evre şüphesiz çocukluk dönemidir. Çocukluk dönemindeki bu plansız eğitim sürecinin adı, oyundur.
Çocuğun annesiyle olan iletişiminde bir şeyi isteyip istemediğini mimikleriyle annesine anlatması, henüz konuşma yetisine sahip olmadığı halde kendini beden diliyle ifade edebilmesi, çocuğun hayatındaki tiyatronun ilk göstergeleridir. Kendini ifade etmeye yönelik olan bu ilk tiyatro hareketleri çocuktaki beden ve zihin gelişimiyle beraber zamanla gelişerek yeni boyutlar kazanır. Belirli bir plan dâhilinde olmayan bu hareketler, okul çağına kadar devam eder.
Okul çağma gelindiğinde ise çocuğun ilk dönemlerden itibaren yaşamının bir parçası olan bu plansız hareketlerin, planlı ve sistemli bir şekilde eğitim amaçlı kullanılması gerekir. "Kendini ifade etme" becerisinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı Türkçe dersinde bu sebeple tiyatronun Önemi artar.
Başka bir açıdan bakınca tiyatro çocuklara ne kazandıracak? Sözün, dilin, dille yaratılmış yapıların, metinlerin mantığım mı? Yoksa sözle yazıyla yaratılmış güzellikler sanatını mı Öğretecek? Yoksa yaşamlarında yararlanmaları için bilgiler mi verecek? Yoksa benliklerinin kişiliklerinin oluşmasına katkıda mı bulunacak? Yoksa dış dünyayı tanıyıp, başkalarından farklı olduklarını mı, toplumun bir üyesi olmak için nasıl mücadele edeceklerini mi öğretecek? Bütün insanlığı ve insanların yaşam biçimlerini, duygu ve davranışları mı Öğretecek? Bu saydıklarımızın içinde tiyatro hangisine Öncelik verecek?
Tiyatro bu soruların tamamını karşılayabilen bir sanat dalı olduğu gibi bir eğilim metodudur. Türkçe öğretmeni; eğilim süreci içerisinde tiyatrodan yararlanabilecek bilgi birikimine sahip olmalı ve öğrencinin bilgiyi anlaması, anlamlandırması için zaman ve imkân vermelidir. Bu çalışmamızın bu amaca hizmet etmesini umuyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963