scorecardresearch.com Tarih Öğretiminde Eleştirel Ve Yaratıcı Düşüncenin Geliştirilmesi (e-kitap) ve Tüm Eğitim Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarih Öğretiminde Eleştirel Ve Yaratıcı Düşüncenin Geliştirilmesi (e-kitap)

Tarih Öğretiminde Eleştirel Ve Yaratıcı Düşüncenin Geliştirilmesi (e-kitap)

Yazar : Orhan Akınoğlu

Sayfa Sayısı : 185

Yayınevi : PEGEM AKADEMİ

Tür : Eğitim Yönetimi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çağdaş dünyada uluslararası ilişkiler siyasi ekonomik kültürel ve stratejik olarak tarihsel bir perspektifte ele alınmaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerle etkili ilişkiler kurmak isteyen toplumlarda tarihe ve tarih eğitimine verilen stratejik önem gittikçe artmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin eğitiminin önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Bununla birlikte eğitim sistemleri de sürekli değişmektedir. Bu süreç içerisinde çok sayıda yeniliğin yanı sıra farklı yöntem ve teknikler de eğitim sisteminin içine girmektedir. Eğitimin bütün alanlarında geçerli bir değer olmaya başlayan eleştirel ve yaratıcı düşüncenin tarih öğretimi açısından da taşıdığı önemin farkına varılması ve bu konudaki çalışmaların oldukça az olması
ortaöğretim tarih konularının öğretiminde eleştirel ve yaratıcı düşünceyi geliştirme
bazında çalışma yapmaya yöneltmiştir. Tarih öğretiminde eleştirel ve yaratıcı düşünceyi geliştirmek ve buna uygun tarih dersi işleyebilmek için öğretmenlerinde bu düşüncelere sahip olması gerekir. Ancak eleştirel ve yaratıcı düşünceye açık öğretmenler eleştirel ve yaratıcı düşünen öğrenciler yetiştirirler.

Tarih öğretiminde öğrencilerin eleştirel ve yaratıcı düşüncelerini harekete geçirerek tarih dersini tekdüzelikten sıkıcılıktan kurtarmak öğrenciyi de edilğen bir alıcı olmaktan çıkarıp düşünen sorgulayan eleştiren ve hatta yazan konumuna getirmek ana amacımız olmalıdır. Bu çalışma ile orta öğretim okulu tarih konularının öğretiminde eleştirel ve yaratıcı düşüncenin geliştirilip kullanılması eleştirel ve aratıcı düşüncenin önündeki engeller eleştirel ve yaratıcı düşünme yöntem ve teknikleri eleştirel ve yaratıcı düşüncenin kullanıldığı bir ders ile kullanılmadığı bir ders arasındaki farklar öğretmenlerin eleştirel ve yaratıcı düşünceyi harekete geçiren etkinlikleri kullanma sıklıkları gerekçeleri ve konu ile ilgili düşünceleri ortaya konulmuştur. (Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıda yer alan bu kitaba ilişkin doküman linkini tıklayarak kısa bilgilerin bulunduğu .pdf dosyasını indiriniz. Bu kitabı sipariş vermenizle birlikte kitabın tam metni .pdf dosyası olarak e-posta adresinize gönderilecektir.)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963