scorecardresearch.com Öğretim İlke Ve Yöntemleri (Gürbüz Ocak) ve Tüm Eğitim Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öğretim İlke Ve Yöntemleri (Gürbüz Ocak)

Öğretim İlke Ve Yöntemleri (Gürbüz Ocak)

Yazar : Gürbüz Ocak

Sayfa Sayısı : 415

Yayınevi : PEGEM AKADEMİ

Tür : Eğitim Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Öğretmenin en önemli görevi mesleki profesyonelliktir. Öğretmenin mesleki profesyonelliği öğretme gücüyle ölçülür. Öğretmenin öğretme gücünün sıradan İnsanların öğretme gücünden farklı olması gerekir. Bütün bireyler bildiklerini karşısındakine aktarabilir; ancak profesyonel bir öğretmen bireye ihtiyacı olan bilgiyi en kısa sürede ve en kalıcı yoldan aktarır.

Öğretmenin bunu yapabilmesi karşısındakinin (Öğrencinin) iletişim kanallarının açıklığına öğretmenin bu iletişim kanallarını kullanma yeterliliğine bağlıdır. Bir öğretmenin öğretim faaliyetlerini yerine getirebilmesi sadece alan bilgisine bağlı değildir. Bu bilgileri en verimli şekilde öğrencilere aktarabilmesi için profesyonel bir öğretmenin öğretebilmeyi öğrenmesi gerekir.


Alanında uzman farklı yazarlarca hazırlanan "Öğretim ilke ve Yöntemleri" kitabı gerek öğretmen adaylarının gerekse öğretmenlerin öğretebilmeyi öğrenmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Temel Kavramlar adlı birinci bölümde eğitim ile ilgili kavramlar açıklanmış; ikinci bölümde genel olarak program geliştirme sürecinden bahsedilmiştir.

Üçüncü bölümde öğretim etkinliklerinin planlamasının nasıl yapılması gerektiği üzerinde durulurken dördüncü bölümde öğrenme öğretme süreci açıklanmıştır. Öğrenme-Öğretme Stratejileri bölümü olan beşinci bölümde eğitimciler tarafından en çok kullanılan stratejilere yer verilirken; altıncı bölümde öğretim yöntem ve teknikleri ve uygulama örnekleri açıklanmıştır.

Kitabın yedinci bölümünde; ülkemizde 2005 yılı itibariyle uygulamaya konulan yapılandırmacı eğitim anlayışı; çağdaş yaklaşımlardan beyin temelli öğrenme yaratıcılık ve düşünme becerileri problem çözme ve problem Çözme terminolojisi yer alırken; son bölümde Yüksek Öğretim Kurumu kur tanımına uygun olarak Öğretmenlik mesleğinin sorumlulukları ve yeterlilikleri açıklanmıştır.
Bölümler ve Yazarları


1. Bölüm: Temel Kavramlar
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Çoban Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi


2. Bölüm: Eğitimde Program Geliştirme ve Program Geliştirme Sürecinin Unsurları
Yrd. Doç. Dr. Soner Mehmet Özdemir Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi


3. Bölüm: Öğrenme Etkinliklerinin Planlanması
Yrd. Doç. Dr. H. Ömer Beydoğan Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi


4. Bölüm: Öğrenme-Öğretme Süreci


Yrd. Doç Dr. Ramazan Özbek Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi


5. Bölüm: Temel Öğretme-Öğrenme Yaklaşimları (Stratejileri)
Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Şahin Pavıukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi


6. Bölüm: Yöntem ve Teknikler
Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Ocak Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi


7. Bölüm: Eğitimde Çağdaş Yaklaşımlar
Yrd. Doç. Dr. Bilal DUMAN Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi


8. Bölüm: Öğretmenlik Mesleğinin Genel Sorumluluk ve Yeterlikleri
Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Ocak ve Arş. Görev. Mevlüt Gündüz Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963