scorecardresearch.com Tevhidin Sirlari ve Tüm Edebiyat Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tevhidin Sirlari

Tevhidin Sirlari

Yazar : Muhammed Bin El-Münevver

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : KABALCI YAYINLARI

Tür : Edebiyat Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tevhidin Sırları, 11. yüzyılın en önemli sûfilerinden birisi olan Ebu Said Ebu’l-Hayr’ın yaşamını ve düşüncelerini aktaran bir tasavvuf klasiğidir. Menakıbname türünün en güzel örneklerinden birisi kabul edilen ve daha önce Arapça, İngilizce ve Fransızcaya da tercüme edilen bu eser, yayımlanışından yüzyıllar sonra Prof. Süleyman Uludağ tarafından dilimize kazandırıldı.
Lisan ve edebiyatı Ebu Said Anazî’den, fıkıhı Ebu Abdullah Muhammed b. Ahmed Hazrî’den ve Müslümanlığı Ebu’l-Kasım Bişr Yâsin’den öğrenen Şeyh Ebu Said’in, ayrıca Ebu Ali Muhammed Şebuyî gibi hadis ho­calarından hadis dersleri aldığı ve Buhari’yi dinlediği rivayet edilir. Onun tasavvufi düşünceleri üzerinde etkili olan bir diğer âlim Ebu’l-Abbas Ahmed b. Muhammed Kassab’tır. Ebu Said, ondan Mutlak Şeyh diye bahsetmiş, yaşamı boyunca onu kendisine rehber almıştır.
“Heme ost,” “Her şey O’dur” sözünü tasavvuf tarihinde ilk kez kullanan Ebu Said’e göre, âlemde gördüğümüz her şey Tanrı’nın çeşitli yansımalarından başka bir şey değildir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963