scorecardresearch.com On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi ve Tüm Edebiyat Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi

On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi

Yazar : Abdullah Uçman

Sayfa Sayısı : 656

Yayınevi : Dergah Yayınları

Tür : Edebiyat Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Türk edebiyatı tarihlerinin hiçbir zaman vazgeçilemeyecek olanı şüphesiz ki Ahmet Hamdi Tanpınar''ın On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi''dir. Bundan sonra da ne kadar edebiyat tarihi yazılırsa yazılsın, Tanpınar''ın verdiği hükümler kültürümüzdeki yerini koruyacak niteliktedir. Çünkü yazar sadece malzemeyi nakletmekle yetinmemiş, içinde yaşadığı "devri anlamaya" ve anlatmaya çalışmıştır. Uzun 19. Yüzyıl olarak nitelendirilen Türk modernleşmesinin, aslında doğası gereği, edebî metinler üzerinden bir okumasını yapan yazar, Türk düşünce tarihinin meselelerini de masaya yatırmaktadır. Bu çerçevede siyasî olaylara paralel olarak, gazetenin yükselişi, roman ve şiirin aldığı yeni formlar Tanpınar''a has bir üslupla metnin içerisine dahil edilmektedir. Dergâh Yayınları olarak Ahmet Hamdi Tanpınar''ın bütün eserlerini yayınlamaya, Türk Edebiyatının ve düşünce tarihinin temel kitaplarından biri olan On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi ile devam ediyoruz. (Tanıtım Bülteninden)

14.0x20.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -Başka ülkelerde böyle bir kitap var mıdır emin değilim. Bir roman, şiir, hikâye olmayıp, ilk başta bir ders kitabı niyetiyle kaleme alınan ve ‘klasik’ eserlerinden biri halini alan bir edebiyat tarihi kitabından söz ediyorum. Yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar olunca, sözkonusu kitabın bir klasik olması da olağan bir durum aslında. Tanpınar, Tanzimat dönemi aydınlarını, edebiyatçılarını anlattığı ölümsüz eserinde sıkıcı akademik bir dilden çok uzak, adetâ şiirlerini kaleme alırken uyguladığı kuyumculuğu tekrarlamıştır. Nâmık Kemal’i, Ziya Paşa’yı, Ahmed Midhat Efendi’yi onun kaleminden okumak her zaman ayrı bir lezzettir. Kimi yerde bir öğretmen gibi konuşur, kimi yerde bir tarihçi gibi anlatır, kimi noktada ise yanımıza oturur ve dedikodu yapar bizimle Tanpınar. Bir edebiyat tarihinin nasıl olması gerektiğinin de en iyi örneğidir On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi. Önce dönemi yaratan tarihsel ve düşünsel süreci anlatır sonra “yeniliğin üç büyük muharriri” dediği Ahmed Cevdet Paşa, Münif Paşa ve İbrahim Şinasi Efendi (Şinasi)’den itibaren dönemin bütün edebiyatçılarını detaylı olarak ele alır. Daha ‘giriş’ bölümünde eski edebiyatı ve sarayı anlatırken bütün kudretini gösterir Tanpınar. Son sayfasına kadar, her zaman okunacak bir ‘klasik’! Üstelik, gözden geçirilmiş ve notlarla tamamlanmış yeni baskısıyla.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963